Dlaczego wykorzystujemy miedź w instalacjach grzewczych?

0
566
Dlaczego wykorzystujemy miedź w instalacjach grzewczych

Miedź jest wykorzystywana w instalacjach grzewczych na coraz szerszą skalę. Ma to bardzo duży sens, gdyż w ten sposób zainteresowane osoby inwestują w swoje bezpieczeństwo oraz podwyższony komfort psychiczny. Warto zapoznać się z największymi plusami miedzi, tak aby na samym końcu podjąć w tym zakresie w pełni przemyślaną decyzję. Jeśli ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zawsze może je skonsultować z profesjonalistami.

Miedź w instalacjach grzewczych – dlaczego warto się na to zdecydować?

W pierwszej kolejności wypada wiedzieć o tym, że miedź jest bakteriostatyczna, dlatego też instalacje tworzone z miedzianych rur nie będą kuszącym wyborem dla towarzyszących ludziom bakterii. W ten sposób dba się nie tylko o własny spokój, ale też o zdrowie całej rodziny. Oczywiście może to generować nieco większe koszty, lecz czasami warto przeznaczyć na takie instalacje więcej pieniędzy i zagwarantować sobie pełen komfort użytkowania. Kształtki miedziane zaciskowe zdobywają sporą popularność głównie ze względu na:

  • ognioodporność,
  • niepalność.

Wykazują się zdecydowanie wyższym dopuszczalnym ciśnieniem pracy, niż ma to miejsce w przypadku rur tworzonych przy pomocy tworzywa sztucznego. Dochodzi do tego mniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej. Co za tym idzie nikogo nie powinien dziwić fakt, że kształtki miedziane są obecnie tak bardzo rozpowszechnione.

Miedź w instalacjach grzewczych – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Decydując się na kształtki miedziane zaciskowe trzeba wiedzieć o tym, że takie elementy charakteryzują się cienkimi ścianami i zabierają bardzo mało miejsca. Sprawdza się to np. w mniejszych pomieszczeniach, w których trzeba się natrudzić, aby ukryć przygotowywaną instalację grzewczą. Jeśli natomiast rury mają być poprowadzone na zewnątrz, miedź również okaże się strzałem w dziesiątkę, gdyż ten materiał jest uznawany za jeden z najbardziej estetycznych i atrakcyjnych wizualnie na rynku. Ostateczna decyzja będzie należała do klienta i warto ją podjąć w porozumieniu z wyspecjalizowanym fachowcem.

Złączki miedziane nie powinny być jednak wykorzystywane w instalacjach, w których pH wody wynosi mniej niż 7, gdyż można się wtedy narazić na występowanie korozji. Nie należy ich też łączyć z innymi metalami, lecz nie ma żadnych przeciwwskazań, aby złączki były połączone z elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego (brak szkodliwych reakcji). Najpierw trzeba zgłębić swoją wiedzę w tej kategorii, a dopiero później można się zabrać za prace związane z instalacjami grzewczymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ