Do czego służą i jak działają ubijaki?

0
1236

Każda firma budowlana zajmująca się pracami ziemnymi powinna mieć na wyposażeniu urządzenie przeznaczone do zagęszczania gruntu, takie jak ubijaki, zwane także skoczkami lub zagęszczarkami stopowymi. Maszyny te zapewniają znaczne zagęszczenie nawierzchni i obniżenie jej poziomu, zwiększając jednocześnie jej nośność oraz wytrzymałość, w tym także wodoodporność. Ubijaki stopowe stosuje się głównie w miejscach, do których nie da się dotrzeć dużą i masywną zagęszczarką, jak i na nawierzchniach, które wymagają znacznie większego zagęszczenia.

Działanie i budowa ubijaków

Ubijaki to urządzenia oparte na metalowej konstrukcji, która przeważnie pełni także rolę uchwytu do prowadzenia. W centralnej części konstrukcji znajduje się silnik benzynowy lub diesla, który podczas pracy generuje wibracje o odpowiedniej mocy oraz natężeniu. W dolnej części maszyny znajduje się płyta stopy, która ma bezpośrednią styczność z podłożem, a także miech. W górnej części obudowy często znajduje się także bak paliwa o optymalnej pojemności. Jest do niego stosunkowo łatwy dostęp, dlatego uzupełnienie paliwa zajmuje dosłownie kilkanaście sekund.

Ubijaki ubijają grunt dzięki wibracjom generowanym przez silnik spalinowy, który może ubić górną warstwę gruntu nawet na głębokość 50 cm. Wibracje sprawiają, że cząsteczki piachu, żwiru czy gliny zbliżają się do siebie i tworzą litą, mocną nawierzchnię, która stanowi doskonałe podłoże np. pod podłogę na gruncie. Wibracje wypychają zalegające cząsteczki powietrza i wody na wierzch, dzięki czemu całkowicie likwidują puste kieszenie. To właśnie one są zazwyczaj przyczyną pękania czy zapadania się kostki brukowej. Warto kupuć ubijak wyłącznie w sklepie Norwit https://norwit.pl/40-ubijaki

Parametry techniczne ubijaków

Podstawową różnicą pomiędzy dostępnymi ubijakami jest ich masa. Przeważnie urządzenia te ważą od 60 do 80 kg, które zapewniają dużą manewrowalność urządzeniem, jak i optymalną jakość i wydajność pracy. Są także łatwe w transporcie – można je przewozić w pozycji pionowej lub kładąc je na płasko, należy jednak wówczas zadbać o to, żeby gaźnik znajdował się w górnej części urządzenia. 

Jak kupić odpowiedni ubijak?

Zakup odpowiedniego ubijaka nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne produkty różnią się bowiem nie tylko masą, lecz także wydajnością, siłą odśrodkową wyrażoną w kiloniutonach, jak i obrotami i częstotliwością wibracji. Najważniejsze podczas wyboru jest to, aby zakupiony sprzęt był idealnie dopasowany do wymagań stawianych przez daną firmę budowlaną. Do okazjonalnej pracy na niewielkich przestrzeniach sprawdzą się podstawowe ubijaki o niewielkiej sile odśrodkowej i wydajności, zaś do pracy najbardziej wymagającej warto zakupić ubijak o znacznie wyższych parametrach. Zapewni on szybsze wykonanie pracy i możliwość przejścia do kolejnych etapów. Niezależnie od wyboru, zawsze warto zadbać o zakup ubijaka z odpowiedniego sklepu, który jest znany na rynku i słynie z dobrej obsługi klienta i atrakcyjnych cen zakupu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ