Gwoździe – rodzaje i zastosowanie

0
4269

Chyba trudno wskazać bardziej typowy i jednocześnie bardziej charakterystyczny element złączny wykorzystywany szeroko w pracach budowlanych, remontowych czy ciesielskich. Gwoździe są swego rodzaju technicznym elementarzem i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Pojawia się zatem pytanie, z jakimi rodzajami gwoździ mamy do czynienia? Tych jest sporo i generalnie trzeba z nich korzystać w zależności od aktualnych potrzeb. Producenci przygotowali różne typy rozwiązań, z których każde sprawdzi się optymalne w nieco innych warunkach.

Gwoździe budowlane – niezastąpieni kompani fachowców

Najbardziej podstawowa opcja to klasyczne modele gwoździ dedykowane szeroko rozumianym pracom na budowie. Są proste w formie, a ich konstrukcja nie zmieniła się od dziesiątek lat. Omawiane w tym momencie gwoździe można podzielić na dwie kluczowe kategorie. Wariant ocynkowany został pokryty specjalną powłoką, jaka zapobiega korozji i sprawia, że gwóźdź staje się odporny na działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim złej pogody i wilgoci. Wskazane jest, by używać ich w czasie prac realizowanych na powietrzu. Z kolei gwoździe surowe są odpowiednie do działań w zamkniętych pomieszczeniach – nie posiadają bowiem ocynku.

Gwoździe ciesielskie – najlepsze do drewna

Fachowcy zajmujący się głównie pracą w drewnie na pewno powinni zainteresować się gwoździami ciesielskimi. Podobnie jak te budowlane niewiele kosztują, a oferują spore możliwości. Także cechuje je dość prosta konstrukcja. Standardowe cechy to trzpień ścięty na końcu z każdej strony, podobnie jak ostrosłup czworokątny, a także stożkowaty łeb – po wbiciu gwóźdź klinuje się w złączu ciesielskim. Takie gwoździe mają grubość 4 mm. Są odporne na oddziałujące na nie siły. Nadają się znakomicie choćby do montażu drewnianych kątowników łączących deski przy więźbie dachowej. Ten oraz inne typy gwoździ czekają nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także online. Między innymi na e-Armet.pl. – Nie da się zaprzeczyć, że gwoździe ciesielskie są jednymi z najchętniej kupowanych – mówi pan Przemek, specjalista sklepu. – Oczywiście inne typy, w tym gwoździe budowlane czy papowe też są u nas regularnie zamawiane – dodaje ekspert.

Gwoździe papowe – idealne dla dekarza

Wiemy już, że we wspomnianym sklepie bez trudu uda się znaleźć odpowiednie rodzaje gwoździ papowych. Do czego są stosowane? Przede wszystkim do prac dekarskich. Papa ma na celu z jednej strony izolowanie dachu, a z drugiej wzmacnianie jego konstrukcji poprzez odpowiednie rozkładanie obciążeń. Standardowo oferowane są gwoździe 15 mm dostępne w wariantach surowym, miedzianym czy ocynkowanym (te ostatnie są dzięki temu odporniejsze na korozję). Co ciekawe, ten typ gwoździ można też z powodzeniem wykorzystać w ramach prac tapicerskich i przy wytwarzaniu umeblowania.

Gwoździe pierścieniowe – solidność na pierwszym miejscu

Najczęściej przy działaniach wymagających bardzo wytrzymałych elementów złącznych dobrym wyborem okazują się gwoździe typu pierścieniowego. Standardowo są dostarczane klientom w formie ocynkowanej, co dodatkowo czyni je odpornymi na rdzewienie. Trzpień takiego gwoździa posiada ostre zakończenie, a zębate ukarbowanie sprzyja lepszemu połączeniu z materiałem. Posiadają płaskie łby, więc raz osadzone w podłożu będą się w nim mocno trzymać. Stosuje się je zazwyczaj tam, gdzie liczy się solidność – między innymi w ramach pracy nad więźbami dachowymi. Oznacza to, że gwoździe ciesielskie mogą być przez nie skutecznie uzupełnione.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ