Jak dobrać wielkość stożka do łuparki?

0
1273
Jak dobrać wielkość stożka do łuparki

Sporo osób we własnych domach czy też mieszkaniach posiada piece, które są opalane za pomocą drewna. Drewnem pali się także w kominkach. Dlatego też regularnie skupują je ludzie, którzy posługują się nim w roli opału na co dzień. Należy jednakże podkreślić, iż nie za każdym razem łatwo będzie porąbać sporych rozmiarów kłody i przygotować w takich rozmiarach, które będą się doskonale nadawały do spalenia w piecu. Dlatego też, zamiast zwykłego rąbania drewna za pomocą siekiery czy też innych rodzajów narzędzi typowo ręcznych, warto przemyśleć kwestię zakupu łuparki świdrowej. Dzięki niej łupanie drewna pójdzie bardzo szybko, bez żadnych problemów i będzie przy tym zupełnie bezpieczne. Co ważne, tego typu sprzęt do łupania drewna możemy skonstruować zupełnie samodzielnie i wykorzystać go na swoje potrzeby. Żeby całość konstrukcji mogła zagwarantować nam wymierne rezultaty, należy skupiać się na tym, jaki rodzaj stożka do łuparki wybrać. Ma to rzeczywiście spore znaczenie, gdyż nie każdy spośród świdrów będzie w stanie radzić sobie z większymi rozmiarami kawałków drewna. 

Stożek do łuparki – rozmiary 

Stożek do łuparki świdrowej musi zostać dokładnie dobrany do wymiarów drewna, które chcemy poddać późniejszej obróbce za jego pomocą. Im większa będzie średnica świdra, tym większe kawałki drewna będziemy w stanie rozłupywać. Tego rodzaju urządzenie będzie także potrzebować mocnego napędu i będzie dzięki temu wydajniejsze. Musimy więc już na etapie zakupu zdecydować samodzielnie, jaką wydajność ma posiadać nasza domowa łuparka. 

Warto posiadać parę informacji technicznych odnośnie tego jaka średnica świdra, będzie w stanie radzić sobie z wybraną średnicą drewna. Średnica świdra fi67 odpowiada średnicy drewna, która jest mniejsza aniżeli 20 centymetrów, zaś zapotrzebowanie na moc w tymże przedziale równe jest: 2,2-3kW. Średnica świdra fi77, to zaś docelowo drewno o średnicy mniejszej, aniżeli 30 cm oraz moc 3-4kW. W przypadku świdra fi87, średnicą drewna powinna być mniejsza, aniżeli 40 centymetrów, zaś zapotrzebowanie na moc będzie wynosiło 4-5kW. Natomiast jeśli chodzi o średnicę stożka fi107, umożliwia cięcie bali drewna, które posiadają ponad 40 cen średnicę, zaś w tym przypadku zapotrzebowanie na energię równe jest więcej, aniżeli 5kW. Stożki do łuparki w różnych rozmiarach znajdziesz na https://alltech-shop.eu/pl

Jak dobrać wielkość i średnice stożków do łuparki?

Podstawę omawianego urządzenia, czyli łuparki światowej, stanowi specjalny stożek. Moment obrotowy w przypadku śrubowej łuparki stożkowej przenoszony jest za pomocą części napędowej wraz z: 

  • napędem benzynowym,
  • ciągnikiem,
  • silnikiem elektrycznym. 

Celem zapewnienia wydajnej i bezpiecznej pracy świdrowej łuparki, jej obrotowa prędkość winna zmieścić się w przedziale 300-1000 obrotów/minutę, zatem w wypadku silników elektrycznych mających sporą ilość obrotów, trzeba rozważać redukcję, przykładowo przy pomocy pasowego napędu. 

Istotna pozostaje klasa wybranej łuparki. Do domowego użytku tanie i niskonapięciowe łuparki do drewna o niewielkiej wydajności. Zakres użycia to: pozyskanie drewna do opalania dla prywatnych gospodarstw domowych (dostarczanie paliwa do kotła na stałe paliwo, pieca oraz kominka). 

Półprofesjonalne będą wydajniejsze oraz mocniejsze. Zakres użycia to: dostarczanie opałowego drewna do obiektów publicznej użyteczności: pensjonatów, wielokondygnacyjnych budynków, hoteli czy kotłowni. 

Profesjonalne (przemysłowe) – najbardziej wydajne i najpotężniejsze spośród łuparek do drewna, które potrafią przetworzyć spore ilości drewnianych klocków. Nierzadko stosuje się je celem pozyskiwania opałowego drewna do komercyjnych celów. 

Łuparki hydrauliczne – odznaczają się sporą wydajnością i mocą łupania, długą żywotnością oraz bezpieczeństwem zastosowania. Prowadzi współpracę z krzyżowym nożem. Wady to wysokie koszty, konieczność regularnej wymiany oleju w hydraulicznej pompie, zwiększone zużywanie energii oraz złożoność naprawy. Hydrauliczna łuparka odznacza się płynnym wcięciem noża w obrabiany przez nas przedmiot. 

Śruba stożkowa to dosyć tania i mająca dobre parametry, łuparka kompaktowa. Jest łatwa do naprawy i niezawodna. Minusy: spore ryzyko zranienia, niewielka moc rozłupywania, nie ma też opcji montażu noży do rozłupania na cztery kawałki.  

Łuparka pozioma jest bezpieczna, mobilna oraz lekka. Minusy to: ograniczenie maksymalnych długości kłody, masywność oraz niewielka wydajność. Łuparka pionowa jest wydajna i bardziej kompaktowa. Wady: większe ryzyko kontuzji i spora waga. 

Łuparka uniwersalna umożliwia wybranie pozycji roboczej zależnie od różnych kwestii, przykładowo grubości przedmiotu, który obrabiamy. Wada to dość wysoka cena. Konstrukcja ta jest typowa dla sprzętów profesjonalnych. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ