Panele akustyczne w biurze

0
1269
biuro

W nowoczesnych przestrzeniach coraz częściej pojawiają się panele akustyczne. Ich celem jest wytłumienie niepożądanych dźwięków, co pozytywnie wpływa na komfort pracowników. Chociaż pełnią głównie funkcje praktyczną, dostępne są w bardzo atrakcyjnych kształtach i kolorach, dzięki czemu pomagają stworzyć we wnętrzu niepowtarzalną aranżacje. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są panele akustyczne?

Panele akustyczne wykonane są ze starannie zaprojektowanych materiałów, które chłoną falę dźwiękowe. W ich wnętrzu znajduje się struktura z gąbki lub pianki, a na zewnątrz specyficzna okładzina, przyjemna w dotyku. Zadaniem paneli akustycznych jest wyciszanie pomieszczeń, jednocześnie nie zniekształcając rozmów lub dźwięków muzyki. Dzięki nim wnętrze staje się przyjemną przestrzenią, wolną od nadmiernych hałasów.

Jakie zalety ma to rozwiązanie? Przede wszystkim izoluje od niechcianych dźwięków, których w biurze nie brakuje – mogą to być rozmowy innych, kroki, hałasy wydawane przez klimatyzację, drukarki czy telefony. Wyciszenie przestrzeni ma pozytywny wpływa na samopoczucie pracowników – działania takie ułatwiają im koncentracje i podnoszą jakość pracy. Rzadziej odczuwają oni zmęczenie, bóle głowy lub podwyższony poziom stresu. Panele akustyczne są także atrakcyjnym elementem aranżacji. Przykładem designerskich produktów są meble Acustio. W ofercie tej firmy znajdziemy panele w żywych, intensywnych kolorach oraz o różnych kształtach – na przykład nawiązujących do świata roślin. Wybór tego typu elementów jest w dzisiejszych czasach ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie produkt spójny z aranżacją swojego biura.

Panele akustyczne – kiedy się na nie zdecydować?

Panele akustyczne dawniej były wykorzystywane głownie w studiach nagrań – obecnie znajdują się zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej, w tym w nowoczesnych biurach. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach ich zamontowanie jest nawet wymogiem prawnym. Dopuszczalna norma hałasu w pomieszczeniach biurowych zawiera się w granicach pomiędzy 55 a 65 dB, a w niektórych sytuacjach – na przykład praca koncepcyjna – może wynosić maksymalnie 40 dB. Zgodnie z Kodeksem pracy to pracodawca jest odpowiedzialny za zapewnienie pracowników odpowiednich warunków w miejscu pracy, co obejmuje także zadbanie o optymalny poziom hałasu. Jeżeli przekracza on normy, pracodawca musi podjąć działania zmniejszające ryzyko zawodowe. Aby uniknąć takiej sytuacji wiele firm planuje zamontowanie paneli akustycznych już na etapie projektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ