Skuteczne sposoby na pleśń w domu

0
896
pleśn

Zauważasz w swoim domu nadmierną wilgotność powietrza? Często towarzyszy Ci ból głowy, katar lub wysypki na skórze? Chorujesz na zapalenie zatok lub przytrafiają Ci się infekcje oczu? Odczuwasz w mieszkaniu nieprzyjemny zapach, mimo regularnego sprzątania? Prawdopodobnie w Twoim domu pod wpływem wilgoci oraz innych sprzyjających warunków rozwinął się grzyb. Pleśń w domu to duże zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia domowników, dlatego nie powinno się ignorować takiego stanu.

Pleśń w domu – dlaczego jest niebezpieczna?

O pleśń w domu nietrudno – wystarczy regularnie suszyć w domu pranie oraz zapominać o wietrzeniu mieszkania. Rozwija się ona, jeżeli we wnętrzu panuje zbyt wysoka wilgotność oraz niedostateczna wentylacja pomieszczeń. Najczęściej mamy z nią do czynienia jesienią i zimą, gdy temperatura w mieszkaniu jest wyższa niż ta na zewnątrz, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci i skraplania wody. Dlaczego grzyb na ścianach jest tak niebezpieczny? Jest on nie tylko źródłem nieprzyjemnego zapachu w domu, ale co gorsza, negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie domowników. Jest szczególnie uciążliwy dla osób skłonnych do reakcji alergicznych. Grzyby i pleśnie mogą być przyczyną bólów głowy i żołądka, powodują podrażnienia oczu, ogólne zmęczenie, osłabienie odporności oraz bóle gardła. Negatywnie wpływają na układ nerwowy i oddechowy oraz powodują problemy dermatologiczne. Jak wiec sobie z nimi poradzić?

Sposoby na pleśń i grzyba w domu

Trwałe pozbycie się pleśni w domu może stanowić niemałe wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ, nie wystarczy usunąć nieestetycznych plam szmatką oraz pomalować ściany na nowo – tak potraktowany grzyb z pewnością powróci. Do tematu należy podejść kompleksowo i najpierw ustalić przyczynę problemu – być może we wnętrzu pojawił się wyciek w wody, brakuje izolacji termicznej ścian lub należy zainwestować w specjalne wywietrzniki, doprowadzające do pokoju świeże powietrze. Jeżeli odkryjemy już przyczynę nadmiernej wilgoci, a następnie usuniemy ją, należy przejść do usuwania pleśni na ścianie. Często niezbędne jest pozbycie się wykwitu wraz z tynkiem, a następnie zastosowanie środków grzybobójczych. W takiej sytuacji warto postawić na profesjonalne środki czyszczące zamiast domowych sposobów. Zabieg taki należy wykonać w maseczce oraz rękawicach ochronnych. Po odczekaniu odpowiedniego czasu oraz wyschnięciu ściany, dopiero można uzupełnić tynk i myśleć o ponownym pomalowaniu ściany. Przestrzeń, na której chociaż raz rozwinęła się pleśń powinna być pomalowana specjalną farbą z substancją grzybobójczą, która uniemożliwia jej ponowny rozwój.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ