Łazienka jest miejscem, które powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jednak ważna jest w nim również estetyka. Na komfort korzystania z łazienki wpływa wyposażenie oraz jej wygląd. Liczą się wszystkie urządzenia sanitarne, ceramika, a także armatura. Bateria wannowa to niezbędny element wyposażenia łazienki, który pełni funkcję praktyczną, a do tego może być ciekawą dekoracją.
Baterie wannowe mogą być standardowe lub całkowicie zaskakujące swoim wyglądem. Dziś na rynku pojawia się coraz więcej baterii kolorowych, np. białych, czarnych lub w metalicznym wykończeniu. Dodatkowo baterie wannowe różnią się sposobem montażu – mogą być podtynkowe, ścienne lub natynkowe. Niektóre mają słuchawkę prysznicową w zestawie.
Rodzaje baterii wannowych
Baterie wannowe różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Pierwsze z nich są nazywane ściennymi i są mocowane na ścianie. To najpopularniejszy sposób montowania baterii w większości łazienek. Drugim typem są baterie natynkowe – mocowane bezpośrednio do instalacji, dzięki czemu cała konstrukcja jest widoczna. Te baterie występują w dwóch wariantach: z jednym lub dwoma uchwytami. Na rynku znaleźć możemy również baterie podtynkowe. W tym przypadku cała konstrukcja urządzenia jest ukryta pod tynkiem. Widoczna jest tylko wylewka i mechanizm sterujący. Bateria stojąca zwana sztorcową lub nawannową mocowana jest w specjalnych otworach znajdujących się na obrzeżach wanny. Z instalacją jest łączona za pomocą wężyków, co może ograniczać możliwości montażu. Dostępne są również baterie wannowe wolnostojące, które są montowane przy zbiorniku na wodę w podłodze.
Jaka baterię wannową wybrać?
Sposób montażu baterii wannowej jest istotnym aspektem podczas jej wyboru. Należy o tym pamiętać. Jednak warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych szczegółów związanych z jej działaniem oraz funkcjami. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest bateria wannowa z termostatem. W jej budowie jest specjalnie przygotowana głowica termostatyczna, która sprawia, że temperatura oraz strumień wody pozostają niezmiennie ciepłe, niezależnie od zmian w dopływie wody. Jeśli użytkownicy lubią korzystać z prysznica, warto zaopatrzyć się w baterię wannową z deszczownicą. Gdy natomiast zależy nam na oszczędności wody, lepiej wybrać baterię wannową z perlatorem.
Wybierając baterię wannową, powinniśmy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana, a także na wydajność przepływu, zasięg wylewki, jej głowicę oraz wyposażenie dodatkowe.