Idealna pralka – 4 cechy pozwalające na wybór najlepszego urządzenia

0
1219
Idealna pralka

Trudno sobie dziś wyobrazić dom bez pralki – urządzenie to umożliwia zachowanie czystości ubrań i wygodne pranie oraz, w niektórych modelach, suszenie. Wraz z rozwojem technologicznym wzrasta nie tylko wygoda, ale przede wszystkim łatwość obsługi pralki i trudno sobie dziś wyobrazić, by skuteczne pranie miało komukolwiek sprawić kłopot. Nowoczesne urządzenia potrafią wykonać większość czynności, które jeszcze do niedawna należały do zadań użytkownika, a jednoczesne zapewniają nie tylko czystość prania, ale i minimalizowanie zużycia energii elektrycznej. Jakie cechy mają te urządzenia i jak wybrać najlepsze z nich do własnych potrzeb?

  1. Jaka pojemność pralki będzie najlepsza?
  2. Pralka wolnostojąca czy do zabudowy – jaką wybrać?
  3. Sposób ładowania pralki
  4. Klasa energetyczna pralki

Jaka pojemność pralki będzie najlepsza?

Odpowiednia ładowność pralki jest bardzo istotna, gdyż przy odpowiednio dobranym tym parametrze ilość prań ograniczy się do niezbędnego minimum, a co za tym idzie, urządzenie będzie zużywało jedynie tyle wody i energii elektrycznej, ile to konieczne. Nie ma określonego kryterium, według którego można dobrać odpowiednią ładowność. Przyjmuje się, iż zależy to od dwóch parametrów – ilości osób, zamieszkujących gospodarstwo domowe, oraz planowanej częstotliwości prania. Niektórzy wolą robić jedno większe pranie co jakiś czas, inni skłaniają się do robienia go częściej, wrzucając do pralki mniejsze ilości brudnych ubrań. Osoby mieszkające samotnie powinny zaopatrzyć się w pralkę o ładowności 3-4 kg, choć na rynku istnieją modele o pojemności 1 kg. Małe pralki wymagają jednak częstego użycia gdyż są mało wydajne. Rodzinom dwuosobowym wystarczy pralka o ładowności 5-6 kg, natomiast większe, kilkuosobowe gospodarstwa powinny być zaopatrzone w pralki o ładowności 7-8 kg. I to właśnie takie urządzenia cieszą się największą popularnością, co można zauważyć przeglądając ranking pralek do 8kg.

Pralka wolnostojąca czy do zabudowy – jaką wybrać?

Pralki wolnostojące są częściej spotykane w łazienkach niż te do zabudowy, jednak proporcje zaczynają się zmieniać na korzyść tego drugiego rozwiązania. Oba te typy pralek posiadają różny system wentylacji, a ze względu na przykrycie blatem modele do zabudowy mają dłuższy podajnik na detergent, by blat nie przeszkadzał w jego uzupełnieniu. Jeśli zakupimy pralkę wolnostojącą, nie możemy jej zabudować – skończy się to uszkodzeniem urządzenia. Z kolei model do zabudowy uszkodzeniu może ulec, jeśli nie zachowamy wolnego miejsca w szafce, w której zostanie umieszczony. Pralka bowiem przemieszcza się podczas wirowania i wolna przestrzeń wokół niej jest niezbędna. Urządzenia pod zabudowę przeznaczone są raczej dla mniejszych rodzin, gdyż masywniejsze modele generują duży hałas oraz mają większe wibracje. Oba typy pralek, ze względu na spory pobór mocy, powinny być podłączone do gniazda z tylko jednym wyjściem, by zbytnio nie obciążać sieci energetycznej.

Sposób ładowania pralki

Na rynku są dwa typy pralek, które różnią się sposobem załadowania ich brudnymi rzeczami. Urządzenia ładowane od góry przeznaczone są do niewielkich łazienek, w których liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. Ich zaletą jest bardzo mała awaryjność, są również tańsze niż pralki ładowane od przodu. Używając ich nie ma się jednak kontroli na przebiegiem prania, nie można także uzupełnić wsadu podczas pracy urządzenia. Pralki ładowane od góry nie nadają się również do zabudowy. Natomiast urządzenia ładowane od przodu pozwalają kontrolować cały proces i umożliwiają zatrzymanie pralki w przypadku wystąpienia jakichś nieprzewidzianych problemów. Posiadają one mnóstwo programów, dzięki czemu bez trudu można zoptymalizować działanie pralki. Każda kolejna generacja jest łatwiejsza w obsłudze nawet dla osób, które dotychczas nie korzystały z tych urządzeń. Mogą jednak podczas ich pracy wystąpić nieprzewidziane awarie, szczególnie uszczelki, wymagają one również nieco więcej miejsca w łazience, ze względu na konieczność otworzenia drzwiczek.

Klasa energetyczna pralki

Pralki są urządzeniami, które zużywają dość sporo energii, nic więc dziwnego, iż najczęściej szukamy modeli o jak najlepszej klasie energetycznej. Aktualnie istnieją klasy energetyczne oznaczone literami alfabetu, od A+++ (najbardziej oszczędna) do G (najbardziej prądożerna). Klasa energetyczna oznacza ilość energii, jaką zużyje urządzenie przez rok podczas standardowego użycia w porównaniu do średniej europejskiej. Najkorzystniejsze dla użytkowników są klasy A do A+++ i pralki z taką energooszczędnością są kupowane najchętniej. O tym, jaką klasę energetyczną ma pralka, informuje naklejka, na której oznaczone są wszystkie opcje (literą oraz kolorowym paskiem) z uwydatnieniem klasy energetycznej, którą posiada dane urządzenie. Decydując się na zakup pralki o określonej energooszczędności należy pamiętać, iż została ona zmierzona w warunkach laboratoryjnych i przy konkretnej ilości użyć i że używanie jej w warunkach domowych spowoduje niemal na pewno większe zużycie prądu. Dostępne modele pralek o różnej klasie energooszczędności obejrzeć można i zakupić na stronie: https://www.oleole.pl/pralki.bhtml

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ