Przechowywanie dużych ilości dokumentów w wersji papierowej wymaga zastosowania mebli o odpowiedniej konstrukcji, wyposażonych w trwałe półki, które wytrzymają nacisk dużej ilości akt i nie będą podatne na odkształcenia. W urzędach, różnego rodzaju instytucjach i firmach wytwarzających duże ilości dokumentów papierowych najczęściej stosuje się meble o konstrukcji metalowej. Stalowe regały do archiwum to gwarancja trwałości i funkcjonalności oraz sporej oszczędności miejsca.
Meble ocynkowane
Gdy charakter pomieszczenia dedykowanego składowaniu dokumentów w formie papierowej nie wymaga stosowania mebli charakteryzujących się atrakcyjnym wyglądem, optymalnym wyborem są ocynkowane regały na archiwa. To minimalistyczne meble, które w zależności od potrzeb można doposażyć zarówno w półki metalowe, jak i wykonane z płyt wiórowych. Spotyka się je w dwóch wersjach: skręcanej i wtykowej. Ocynkowane regały do archiwum są meblami odpornymi na korozję, lekkimi, a przy tym niezwykle wytrzymałymi, charakteryzującymi się małą podatnością na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. W prosty sposób można przestawiać je z miejsca na miejsce, bez obaw o uszkodzenie.
Meble malowane
Alternatywą dla ocynkowanych regałów do archiwów są atrakcyjniejsze pod względem wizualnym, malowane meble stalowe. W tym przypadku powierzchnia mebli zabezpieczana jest przed korozją przy pomocy estetycznej powłoki malarskiej. Malowane regały do archiwum często doposażane są w ograniczniki boczne i tylne, które minimalizują ryzyko zsunięcia się dokumentów i ich przypadkowego uszkodzenia. Spotyka się również regały malowane w wersji z przegrodami zwiększającymi wygodę przechowywania dokumentów w segregatorach. Podobnie jak w przypadku regałów ocynkowanych, także modele malowane występują w wersjach skręcanych i wtykowych, z półkami metalowymi lub wykonanymi z płyt wiórowych. Ze względu na estetykę wykonania takie meble sprawdzają się w biurach oraz innych pomieszczeniach, w których przechowuje się dokumenty niewymagające specjalnego zabezpieczenia.
Szukając odpowiedniego regału do archiwum, uwagę należy zwrócić również na oferowany przez jego półki maksymalny udźwig. O ile w przypadku niewielkiej ilości dokumentów nie ma to większego znaczenia, o tyle w dużych archiwach, w których składowane są tysiące teczek i segregatorów z dokumentami ma to niebagatelny wpływ na stabilność mebli, a tym samym na bezpieczeństwo ich użytkowania. W takich miejscach warto stosować regały o zwiększonym udźwigu dla całej konstrukcji i poszczególnych półek.