Czy długi mogą się przedawnić?

0
60
Czy długi mogą się przedawnić

Zastanawiasz się, czy długi mogą się przedawnić? Poznaj temat bliżej! W tym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące możliwości przedawnienia długu. Skorzystaj z naszych wskazówek i poszerzaj swoją wiedzę finansową, aby umieć podejmować bardziej odpowiedzialne dla swojego budżetu decyzje. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące przedawnienia długu – zapraszamy do lektury!

Czy długi mogą się przedawnić?

Odpowiedzi na to, czy długi mogą się przedawnić szukają przede wszystkim osoby, które wpadły w spiralę zadłużenia, z którą nie są w stanie sobie poradzić. Najważniejsze do podkreślenia jest to, że temat przedawnienia długów jest dość skomplikowany, dlatego w tym artykule musi się znaleźć wiele miejsca na teorię i z tego miejsca zachęcamy też do zapoznania się ze źródłem pojęcia, które można znaleźć w przepisach Kodeksu Cywilnego.

Ważne! Do przedawnienia roszczeń może dojść w momencie, gdy minie określony termin, w którym to dłużnik może uchylić się od zapłaty. Jeśli od momentu powstania zobowiązania przez określony czas nie będą podjęte przez wierzyciela konkretne, określone działania związane z wyegzekwowaniem należności – może dojść właśnie do przedawnienia długów.

Czy długi się przedawniają?

Aby odpowiedzieć w pełni na pytanie o to, czy długi mogą się przedawnić – należy spojrzeć do nowelizacji przepisów Kodeksu Cywilnego, co miało miejsce w roku 2018. Można w niej znaleźć następującą informację: jeśli przepisy nie stanowią inaczej:

  •  sześć lat to podstawowy termin przedawnienia,
  •  trzy lata to podstawowy termin przedawnienia w przypadku długów związanych z prowadzeniem działalności.

Jednak, aby w pełni zrozumieć pojęcie przedawnienia długu, trzeba znać rozróżnienie rodzajów długów, których może to dotyczyć – gdyż sam powód powstania zobowiązania odgrywa dużą rolę w tym, kiedy w konkretnym przypadku dochodzi do przedawnienia długu.

Co to jest przedawnienie długu?

Nie zrozumiesz w pełni tego, czy długi mogą się przedawnić – jeśli nie pojmiesz teorii samego przedawnienia długu. Można tym terminem posługiwać się w momencie, gdy dłużnik nie posiada już prawnego obowiązku spłacenia zadłużenia. Dochodzi wtedy do przedawnienia roszczeń, a co za tym idzie – sam dłużnik nie może być ścigany i wzywany do spłacenia zobowiązania przez nikogo i to bez względu na to, czy chodzi o komornika, sąd czy jakąkolwiek inną instytucję np. firmę zajmującą się windykacją.

Ważne! To, że dług jest przedawniony nie oznacza, że znika. Ta informacja nadal będzie widniała w Twojej historii kredytowej, choć ustaje obowiązek jego spłaty.

Kiedy dochodzi do przedawnienia długu?

Rozważając to, czy długi mogą się przedawnić – trzeba jeszcze bardziej pochylić się nad samym faktem przedawnienia. Najłatwiej to wyjaśnić na przykładach – co pozwoli na uświadomienie sobie, że wiele różnych rodzajów długów wiąże się z różnymi terminami przedawnienia.

Przedawnienie długu – kiedy nie można prawnie dochodzić spłaty zadłużenia w konkretnych sytuacjach?

  •       Nieopłacony podatek dochodowy – do przedawnienia długu dochodzi po 5 latach.
  •       Mandat za jazdę bez biletu komunikacją miejską – do przedawnienia długu dochodzi już po roku.
  •       Niezapłacone faktury – do przedawnienia długu dochodzi po 2 latach.
  •       Nieopłacone usługi telekomunikacyjne – potrzebne są 3 lata, aby mogło dojść do przedawnienia długu w tym konkretnym przypadku.

Co się dzieje po przedawnieniu długu?

Teraz, gdy już wiesz czy długi mogą się przedawnić – warto też rozumieć, jakie są skutki takiej sytuacji. Choć nie masz prawnego obowiązku spłacać tych długów to trzeba przyznać bez ogródek, że jest to dość nieuczciwe podejście. Zostanie to również w Twoim rejestrze kredytowym, a więc może mieć negatywny wpływ na decyzje kredytowe w przyszłości, może być przeszkodą w uzyskaniu leasingu, czy też uzyskaniu ubezpieczenia na życie.

Jest to nade wszystko jednak kwestia samej uczciwości. Dlatego zdecydowanie dużo lepiej i właściwie zgłosić się do wierzyciela i negocjować warunki, niż z premedytacją liczyć na przedawnienie długów i znosić wszystkie związane z tym stany rzeczy.

Jak sprawdzić, czy Twój dług się przedawnił?

Okazuje się, że nie jest tak łatwo sprawdzić, czy długi mogą się przedawnić. W końcu, jeśli wyślesz takie zapytanie do dłużnika to przypomnisz się o swoim długu i cała procedura minie się już z sensem. Jednak jest kilka miejsc, z pomocą których przedawnienie długu można sprawdzić względem swojej sytuacji finansowej.

Jakie rozwiązania celem sprawdzenia, czy Twój dług się przedawnił masz do dyspozycji?

  •       Biuro Informacji Kredytowej – najłatwiejszy sposób sprawdzenia, czy doszło do przedawnienia długu.
  •       Platforma e-Kruk – dedykowana osobom, które posiadają niespłacone zadłużenia.

Warto dodać, że platforma została przede wszystkim zaprojektowana po to, aby ułatwić kontakt z wierzycielami. Okazuje się jednak, że wiele osób korzysta z niej przede wszystkim do sprawdzenia możliwości w zakresie przedawnienia długu, zatem i Ty możesz to wziąć pod uwagę i tak wykorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ