Własny dom – kto o nim nie marzy? Podobnie jak w przypadku innych dużych marzeń, to o własnym domu wymaga wiele wysiłku, by je zrealizować. Pomijając kwestie finansowe, konieczne jest odpowiednie planowanie inwestycji i dobór najlepszych rozwiązań architektonicznych i technologicznych. Podpowiadamy, jak wybrać projekt domu, który spełni nasze oczekiwania.
Jakie projekty domów mamy do wyboru?
Osoby już posiadające działkę pod zabudowę często znają już wytyczne uwzględnione w planie miejscowym. Dotyczą one takich parametrów, jak wysokość budynku czy kształt, jaki powinien mieć dach. Znając te wytyczne można zacząć zastanawiać się nad tym, skąd wziąć projekt. Do wyboru są albo gotowe projekty domów, albo przygotowywane indywidualnie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak najczęściej lepszym jest wybór gotowego. Dlaczego?
Gotowe projekty domów są nawet kilkukrotnie tańsze od zamawianych, a do tego dostępne od ręki. Dzięki temu szybko można zacząć budowę wymarzonego domu, a oszczędzone pieniądze odłożyć lub wykorzystać podczas budowy. Warto wiedzieć, że zawsze możemy spodziewać się wysokiej jakości projektu. Niektórzy sądzą wręcz, że gotowe są pewniejsze, ponieważ często można poszukać w sieci opinii osób, które zdecydowały się na realizację danego projektu.
Podział na gotowe projekty domów i te realizowane indywidualnie jest istotny, ale przede wszystkim ważny jest wybór właściwego kształtu budynku i technologii, w jakiej zostanie zbudowany.
Oglądamy projekty domów
Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt, warto – najlepiej w gronie wszystkich przyszłych domowników – zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i określić ogólne cechy, jakie powinien posiadać dom. Być może ten etap jest najtrudniejszy, zwłaszcza gdy oczekiwania poszczególnych członków rodziny są trudne go pogodzenia.
W takiej sytuacji warto zacząć od ustalenia podstawowych parametrów, takich jak styl budynku czy ilość pięter oraz pomieszczeń. Oprócz tego w miarę łatwo jest określić pożądaną wielkość budynku – pamiętając, że maksymalne wymiary są określone przez wielkość działki i oczywiście budżet.
W niektórych katalogach z projektami domów, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/ są dostępne dodatkowe opcje, takie jak filtrowanie wyników według metrażu czy ilości pokoi. Można też określić, czy chcemy, by w projekcie był uwzględniony garaż – a jeżeli tak, to na ile stanowisk.
Warto uzgodnić, czy wolimy postawić większy dom, czy część działki przeznaczyć na ogród. Można też rozważyć płaski dach z tarasem – wprawdzie wiąże się to z wysokimi kosztami budowy, ale zapewnia dodatkową przestrzeń wypoczynkową i możliwość posiadania ogrodu nawet na małej działce.
Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu domu?
Wybór projektu domu może więc być wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie posiadamy rozległej wiedzy w dziedzinie architektury. Przygotowaliśmy listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę planując zakup projektu:
- po pierwsze: podstawy– najlepiej zacząć od zapoznania się z planem miejscowym. Pozwoli to na określenie, czy dotyczą nas jakieś ograniczenia, a jeżeli – to jakie;
- po drugie: energia – warto sprawdzić, jaka jest wydajność energetyczna poszczególnych projektów. Bardziej energooszczędne domy są wprawdzie droższe w budowie, ale mieszkanie w nich jest o wiele tańsze. Do tego w mniejszym stopniu zanieczyszczamy środowisko;
- po trzecie: styl i funkcjonalność – jeżeli zależy nam na jasnym domu, najlepiej wybierać projekty w nowoczesnym stylu. To one najczęściej mają duże okna, a nawet wielkie przeszklenia. Z kolei miłośnicy klasycznych aranżacji zapewne docenią projekty przeznaczone dla technologii drewnianej lub stylu tradycyjnego.