Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób produkują prąd?

0
1274
Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób produkują prąd

Fotowoltaika to rozwiązanie, które nieustannie zyskuje na popularności. Pozwala bowiem znacznie obniżyć rachunki za prąd, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Co więc powinniśmy wiedzieć o tej technologii?

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Fotowoltaika umożliwia nam przechwycenie promieni słonecznych i zamianę ich w energię elektryczną. Możliwe jest to dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Polega ono na tym, że pod wpływem promieniowania świetlnego powstaje siła elektromotoryczna. Wszystko to zachodzi  na panelach fotowoltaicznych. Są one zbudowane z krystalicznego wafla krzemowego. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje ogniw, które tworzą panele fotowoltaiczne. Jedne z nich poznamy po ciemnoniebieskiej barwie i zaokrąglonym kształcie. To panele monokrystaliczne, które w branży są uważane za najtrwalsze i najsprawniejsze. Sięgając po nie możemy być spokojni o ich prawidłowe funkcjonowanie. Innym rozwiązaniem są polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Ich parametry są porównywalne do pierwszego modelu, ale są nieco tańsze. Rozpoznamy je po jasnoniebieskiej barwie i kwadratowych ogniwach.

Panele fotowoltaiczne – kto pomoże w doborze systemu?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym domu. Musi być ono jednak odpowiednio do tego przystosowane. W tym celu dopasowuje się je pod kątem potrzeb klienta. Ogólnie przyjęło się, że dla zaspokojenia potrzeb czteroosobowej rodziny wystarczy instalacja o mocy 5 kW. Mimo to zawsze bierze się pod uwagę dane o zużyciu energii elektrycznej w ostatnim roku kalendarzowym. To pozwoli nam nie popełnić błędu, który mógłby okazać się niezwykle kosztowny. Więcej na temat instalacji dowiesz się tutaj http://ozetechnologia.pl/13/panele-fotowoltaiczne. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne to nie jedyny element systemu fotowoltaicznego. Równie istotną rolę pełnią bowiem inne podzespoły. Mamy tu na myśli chociażby falownik sieciowe, konektory szeregowe, przewody solarne, czy podstawy i wkładki bezpiecznikowe. Dobrze dobrana i prawidłowo zamontowana instalacja będzie nam służyć przez kilkadziesiąt lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ