5 powodów, dla których warto ogrzewać dom pelletem

0
672
pellet

W dobie transformacji energetycznej coraz więcej osób zaczyna interesować się nowoczesnymi metodami ogrzewania budynków. W Polsce z roku na rok rośnie popularność pelletu, który jest granulatem powstałym w wyniku sprasowania różnego rodzaju odpadów drzewnych. Takie paliwo może z powodzeniem zastąpić m.in. węgiel. Dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć o rozpoczęciu ogrzewania domu pelletem.

Krok ku ekologii

Pellet powstaje z biomasy, dlatego często jest zaliczany do odnawialnych źródeł energii. Ponadto jest też stosunkowo czystym paliwem, ponieważ jego spalanie powoduje nieporównywalnie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż w przypadku m.in. ogrzewania domu węglem. Sprzedawany przez firmę TOP Pellet granulat oznacza również mniejsze ilości popiołu. Ponadto certyfikowany pellet ze sprawdzonego źródła nie powinien zawierać szkodliwych substancji np. lakieru do mebli.

Wysoka wydajność

Granulat drzewny wyróżnia się również wysokim poziomem wydajności, co ma związek z wysoką kalorycznością. I choć wypada pod tym względem nieco gorzej niż węgiel czy też ekogroszek, to jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. Należy też wziąć pod uwagę, że w Europie powoli odchodzi się od węgla i taka transformacja czeka też Polskę. Wysoka wartość opałowa pelletu sprawia też, że jest to stosunkowo ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Na dodatek ceny tego rodzaju opału są dość stabilne w porównaniu m.in. z gazem czy też nawet węglem.

Czystość

Ten punkt można odnieść do więcej niż jednej kwestii. Przede wszystkim przy spalaniu pelletu z powstaje stosunkowo niewiele popiołu. W porównaniu z węglem jest go aż dziesięć razy mniej. To z kolei oznacza, że piec nie będzie wymagać tak częstego czyszczenia, zwłaszcza że smoły również jest zdecydowanie mniej. Na dodatek nowoczesne kotły na pellet często wyposażone są w nowoczesne mechanizmy automatycznego czyszczenia np. wymiennika. Za zaletę można uznać też fakt, że przechowywanie granulatu ze sklepu online TOP Pellet nie powinno spowodować zabrudzenia kotłowni.

Automatyzacja ogrzewania

Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za zmianą opału na pellet jest możliwość automatyzacji ogrzewania budynku. Do palenia takim granulatem potrzebny jest specjalny kocioł, który choć jest dość sporym wydatkiem, to może zupełnie zmienić życie domowników. Pellet ładuje się do automatycznego podajnika, ustawia się według własnych potrzeb parametry na sterowniku i na 2-3 dni można zapomnieć o odwiedzaniu kotłowni.

Dopłaty na termomodernizację

Choć koszt wymiany pieca na kocioł z automatycznym podajnikiem jest dość wysoki, to nie zawsze trzeba w pełni sfinansować taką inwestycję z własnej kieszeni. W Polsce od kilku lat działają państwowe i samorządowe programy dopłat do termomodernizacji. Sprzęt do ogrzewania domu na pellet Opole i inne miasta pomagają swoim mieszkańcom zakupić dzięki programom dotacji. Co więcej, powoli kończy się okres finansowania zakupu m.in. pieców na węgiel czy też ekogroszek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ