Oświetlenie mieszkania – 6 pomieszczeń podstawowe zasady

0
1385
Oświetlenie mieszkania

Wybierając oprawy, kinkiety, lampy podłogowe i żyrandole należy pamiętać nie tylko o pięknie i stylu, ale także o zasadach projektowania oświetlenia, które pomogą harmonijnie i funkcjonalnie podkreślić każde pomieszczenie.

Architekt wnętrz radzi jakie oświetlenie zastosować w mieszkaniu. Czy można udzielić uniwersalnej porady tym, którzy będą projektować swój dom lub mieszkanie? Jedno jest pewne – światła powinno być dużo. Wybierając i umieszczając oprawy oświetleniowe, jesteś jak artysta, który wykańcza swój dom. Jasne kreski, przytłumione pastele lub delikatne światło i cień – aby uzyskać pożądany efekt w każdym pomieszczeniu można zastosować różne techniki oświetleniowe. W tym artykule podpowiemy Ci, na które z nich zwrócić uwagę.

1. Salon

Warstwy to technika, która doskonale rozwiązuje problemy z oświetleniem w salonie. Oświetlenie sufitowe tworzy ogólne wrażenie, światło z poziomu oczu nadaje styl, podkreśla obszary i nadaje akcenty; dolne światło jest podstawą, na której spoczywa cała kompozycja. Aby kontrolować tę symfonię światła, na pewno będziesz musiał zainstalować ściemniacze, które przyciemnią oświetlenie każdej warstwy.

Tak więc dolną podstawę w strefie do czytania i relaksu będzie stanowić lampa podłogowa, środkowa warstwa to lampki do czytania lub kinkiety. Tutaj, na wysokości oczu, można zastosować podświetlane półki na książki, które w duecie z oświetleniem punktowym „zabrzmią” znacznie ciekawiej. W przypadku górnego światła najważniejsze jest, aby nie przesadzić. Zbyt jasne oświetlenie stwarza efekt „przymierzalni” – uwydatnia najmniejsze niedociągnięcia i depersonalizuje przestrzeń, nadając jej czysto użytkowy cel.

2. Jadalnia

Zazwyczaj głównym oświetleniem w jadalni są lampy sufitowe. Jedna lampa lub kilka nad stołem – ważne jest, aby światło z takich lamp nie było zbyt mocne i nie tworzyło ostrych cieni. Nie zapomnij o ściemniaczach.

Lekki minimalizm w jadalni można osłabić za pomocą kinkietów lub oświetlenia kredensu.

3. Kuchnia

Planując oświetlenie w  kuchni możemy także zastosować technikę warstw. Podświetlana powierzchnia robocza, osobna lampa nad stołem śniadaniowym. Dobrze wygląda także oświetlenie szafek kuchennych ze szklanymi drzwiami.

Podstawową zasadą w urządzaniu kuchni jest wygoda i bezpieczeństwo. W przypadku korzystania z wielu źródeł światła konieczne jest, aby przełączniki znajdowały się na wygodnej wysokości.

4. Sypialnia

Sypialnia nie potrzebuje jasnego oświetlenia. Głównym akcentem są lampy nad łóżkiem, lampki do czytania, lampy podłogowe. Takie przytłumione światło sprzyja odprężeniu i błogości. Lepiej jest, jeśli abażury są wykonane z tkaniny delikatnie rozpraszającej światło (len, jedwab). Lampki do czytania można zamontować na stolikach nocnych lub przymocować do wezgłowia. Oczywiście ściemniacze przydają się również w sypialni.

5. Łazienka

I znowu warstwy. Oprawy wpuszczane to idealne rozwiązanie do oświetlenia sufitowego, kinkiety ścienne to najlepszy towarzysz lustra. Lampy z abażurami stworzą bardziej miękkie oświetlenie bez ostrych cieni. Pamiętaj, że łazienka potrzebuje specjalnych gniazd z zabezpieczeniem. Przełączniki muszą być również izolowane przeciwbryzgowo i parowo.

6. Garderoba

Oświetlenie w garderobie musi być dokładnie przemyślane: dostatecznie jasne górne światło, oświetlenie lustra i wewnętrznych szuflad z krawatami i bielizną. Główną zasadą garderoby jest to, że nigdy nie ma tu za dużo światła.

Jeśli nie posiadasz osobnej garderoby, a funkcję przechowywania pełnią np. szafy wnękowe, zastosuj oświetlenie wewnętrzne, które włączy się automatycznie po otwarciu drzwi. Jest to bardzo wygodne, szczególnie zimą, kiedy rano jest jeszcze ciemno i nie chcesz budzić innych członków rodziny jasnym światłem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ