Kredyt hipoteczny jest to kredyt udzielany przez banki na bardzo długi okres – nawet kilkadziesiąt lat, charakteryzuje się też stosunkowo niskim oprocentowaniem. Kolejną cechą charakterystyczną jest rodzaj zabezpieczenia, to znaczy hipoteka. Najczęściej kojarzy się go z procesem zakupu mieszkania lub domu, ale można go również uzyskać na remont nieruchomości.
Zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości nie jest jedyną formą gwarancji, jakiej wymaga bank. Wymaga on również przedstawienia możliwości spłaty kredytu w przyszłości, jak i celu finansowania, więc jeżeli chcemy kupić nieruchomość jesteśmy zobowiązani do przedstawienia lokalu, którym jesteśmy zainteresowani, dokumentów potwierdzających nasze zatrudnienie czy zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz wszelkie możliwe dokumenty, które świadczą o źródłach naszego dochodu.
Ważnym pojęciem jeśli chodzi o kredyt hipoteczny jest tak zwany wkład własny czyli kapitał, który musimy wyłożyć przy zawieraniu umowy o udzielenie zobowiązania. Nie jest możliwe zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, a musi on stanowić przynajmniej 20% całej kwoty udzielanego kredytu.
Starając się o finansowanie musimy wykazać dokładną cenę nieruchomości jaką chcemy nabyć, udokumentowaną przez dewelopera lub rzeczoznawcę. W ten sposób dowiemy się ile powinien wynieść wkład własny. Dopiero kiedy zapłacimy wymaganą sumę pieniędzy możemy udać się do banku celem podpisania umowy kredytowej.
Wkładem własnym nie musi być tylko i wyłącznie gotówka, chociaż jest to forma preferowana przez deweloperów. Może być nim również inna nieruchomość, udokumentowane koszty wznoszenia budynku, polisy, zaliczka wpłacona u dewelopera czy środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej.
Ważne jest, aby kredytobiorca wiedział czego spodziewać się biorąc kredyt hipoteczny, znał koszty powiązane z kredytem, aby nic nie było go w stanie zaskoczyć. Wszystkie koszty związane z kredytem są uwzględnione w RRSO, to znaczy rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania oraz CKK, co oznacza całkowity koszt kredytu. Konieczne będzie też uiszczenie dodatkowych opłat w postaci marży i prowizji banku.
Dodatkowe koszty udzielenia kredytu hipotecznego takie jak konta, karty kredytowe i debetowe oraz ubezpieczenia są oferowane razem z kredytem w pakiecie. Należy dowiedzieć się jakie opłaty są pobierane za te produkty oraz jakie warunki należy spełnić by mogły one być darmowe, np. określone obroty na karcie kredytowej czy kwota transakcji na karcie debetowej.
Wizyta u notariusza, aby podpisać akt notarialny, potwierdzający zakup nieruchomości również wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata za odpis aktu notarialnego oraz opłata sądowa.
Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-ukryte-koszty/