Wybór podłogi do domu – panele czy mozaika?

0
37284
Wybór podłogi do domu

Aranżując wnętrza prędzej czy później staniesz przed wyborem pokrycia podłogi. Niekiedy wybór jest oczywisty, jednak czasami nie masz pojęcia, co może się sprawdzić, a co nie, co będzie dobrze komponować się z pozostałymi elementami wystroju, a co będzie się gryźć. Jednak niezależnie od wszystkich tych wątpliwości możesz być pewien, że podłoga drewniana sprawdzi się praktycznie wszędzie. Nie dość, że świetnie się prezentuje, to do tego jest wytrzymała i prosta w konserwacji.

Drewniana podłoga ma wiele zalet: poza walorami estetycznymi, które pasują do najróżniejszych stylów i pomysłów na wystrój wnętrza, posiada również zalety praktyczne – ot choćby termiczny komfort chodzenia po niej. Drewniana podłoga nie osiąga tak ekstremalnych temperatur jak kamień lub płytki – również dlatego jest tak popularne. Jednak drewno i wykonane z niego podłogi mają wiele wad. Nic nie jest niezniszczalne, ale słabo zabezpieczone drewno może zniszczyć się nawet w rok lub dwa – deski powypaczają się i powyginają, nierównomiernie odbarwiają się lub zmienią kolor, skurczą się i utworzą szpary albo stanie się inna podobna rzecz. Mimo wszystko jednak drewno króluje w polskich domach i mieszkaniach jako najpopularniejsze pokrycie podłogowe. Na stronie parkiety debowymlyn.pl znajdziesz bogatą ofertę najrówniejszych parkietów.

Jednak i drewna jest wiele różnych rodzajów. Chodzi tu nie tylko o gatunki i rodzaje drewna, ani o sposoby jego zabezpieczania, choć i one w dużej mierze decydują o żywotności i wyglądzie podłogi. Chodzi również o sposób ułożenia podłogi – parkiety, panele, mozaiki, deski… Najpopularniejsze są panele, a najciekawsze mozaiki i to one będą przedmiotem dalszej analizy. Deski z litego drewna są dużo droższe, a  przez to niepopularne, wymagają też skomplikowanej konserwacji, więc mało kto się na nie decyduje.

Panele drewniane to jednolita podłoga z jednego rodzaju drewna. Jakiekolwiek urozmaicenie stanowi w nich jedynie sposób ułożenia desek, które można układać wzdłuż pomieszczenia, wszerz, na skos albo w tak zwaną jodełkę. Każde z tych ułożeń sprawdzi się w innych rodzaju pomieszczenia – dużo zależy tu od kształtu pokoju i jego wymiarów. Dzięki odpowiednio ułożonemu parkietowi można pomieszczenie optycznie powiększyć albo zmniejszyć, a takie o nieregularnych kształtach unormować. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak dużo można zrobić, jedynie kładąc podłogę.

Mozaika to nic innego jak podłoga drewniana złożona z wielu małych elementów. Często łączy się w niej różne rodzaje i kolory drewna, by układać wymyślne wzory. Choć taki zabieg może się kojarzyć z królewskimi pałacami, a nie z salonem u znajomych, zyskuje on coraz większą popularność – zwłaszcza wśród ludzi, którzy stawiają na oryginalność i chcą, by ich domy i mieszkania były naprawdę niepowtarzalne. Układając mozaikę, możemy wykorzystać podobne odcienie prawie jednakowych desek, można jednak użyć również desek praktycznie czarnych z bardzo jasnymi; wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.  I tak jeśli chcemy, by nasz salon był nowoczesny i ciekawy, możemy wybrać kilka odcieni mniej więcej szarych desek i ułożyć z nich parkiet w jodełkę losowo łącząc kolory. Jeśli z kolei chcemy naśladować rodziny królewskie dawnej Europy, powinniśmy przestudiować skomplikowane i wykwintne wzory, jakie z elementów parkietu układali parkieciarze wieki temu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ