Zawód architekt – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

0
1188
Zawód architekt

Architekt to ceniony i powszechne wykonywany zawód. Coraz więcej młodych ludzi pragnie zdobyć wymagane uprawnienia techniczne, by móc samodzielnie pracować w zawodzie architekta. Jak pokierować swoją edukacją, by stać się zawodowym specjalistą w dziedzinie architektury? Czy istnieją jakieś konkretne specjalizacje wykonywanego zawodu? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na sporą dawkę praktycznej wiedzy? Zaczynamy!

Krok po kroku do wymarzonego zawodu architekta

Praca architekta jest zawodem wymagającym sporej wiedzy technicznej. Projektowanie domów, bloków, wnętrz, obiektów użyteczności publicznej  to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą skutkować zagrożeniem zdrowia bądź życia. Dlatego właśnie kształcenie w zakresie zawodu architekta to wymagająca ścieżka edukacyjna.

Już w liceum bądź technikum powinniśmy wybrać odpowiedni profil nauki ukierunkowany na przedmioty ścisłe. Co więcej, warto także zdobywać szlify od najmłodszych lat w rysunku technicznym. Dodatkowe zajęcia z rysunku znacznie ułatwią dostanie się na upragnione studia.

Kiedy już ukończymy szkołę średnią bądź zawodową, pora na wybór studiów pozwalających na profesjonalne wykonywanie zawodu architekta. Odpowiednie kierunki to architektura bądź architektura i urbanistyka. Prócz wyników matur, by dostać się na upragniony kierunek, należy przejść przez egzaminy wstępne na których weryfikowana jest umiejętność rysunku i wiedza.

Aby zdobyć kompleksowe uprawnienia, prócz zdobycia zasadniczego wykształcenia konieczna jest także praktyka zawodowa w biurze projektowym i na budowie.

Prawdziwym architektem budowlanym stajemy się po zdobyciu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. To kluczowy i niezbędny warunek, by móc całkowicie samodzielnie pełnić funkcję techniczne w budownictwie. Uprawnienia pozwalają na projektowanie, kierowanie robotami budowlanymi bądź projektowanie i kierowanie robotami łącznie.

Uprawnienia mogą mieć charakter nieograniczony bądź ograniczony. Ograniczenia polegają na możliwości projektowania i kierowania robotami w zakresie architektury obiektami o kubaturze nieprzekraczającej 1000m3, na terenie zabudowy zagrodowej bądź też w zabudowie zagrodowej.

Uprawnienia nadaje komisja kwalifikacyjna Okręgowych Izb Architektów. Zdobycie uprawnień dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to weryfikacja zdobytego wykształcenia i praktyk, a druga to egzamin na uprawnienia budowlane.

Specjalizacje architektoniczne

Będąc architektem zazwyczaj specjalizujemy się w wąskiej dziedzinie architektury. Na studiach wybrać możemy różnorodne specjalizacje. Najpopularniejsze rodzaje to architekt wnętrz oraz architekt krajobrazu. Co więcej, i w tak zawężonych specjalizacjach możemy wyróżnić kolejne podkategorie: projektowanie wnętrz i przestrzeni otwartych, home design, projektowanie mebla, wnętrza publiczne. Jeśli ktoś jest architektem – urbanistą to kieruje swoje rozwiązania na budowle użyteczność miejskiej, bloki mieszkalne itd. Nie ma więc architekta uniwersalnego, który specjalizuję się w każdym zakresie. Same studia architektoniczne przekazują szeroką, ogólną wiedzę i rozeznanie, by przyszły architekt mógł obrać najbardziej interesujący go kierunek i w nim pracować.

Jak widać, zawód architekta to trudna sztuka, która wymaga wiele lat intensywnej nauki i ambicji zawodowej. Kiedy jednak uda nam się przebrnąć przez pięcioletni tok nauczania, obyć praktyki i zdobyć uprawnienia, będziemy mogli rozwinąć skrzydła i realizować się w zakresie zawodowym ciesząc się społecznym uznaniem. Do dzieła!.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ