Co to jest rekuperacja i dlaczego jest taka ważna?

0
876
Co to jest rekuperacja

Rosnące ceny gazu i energii elektrycznej sprawiają, że coraz większa ilość inwestorów budujących domy jednorodzinne zaczyna szukać nowoczesnych sposobów, by budynki generowały jak najmniejsze straty ciepła. Rekuperacja jest jednym z takich sposobów. Jak działa i dlaczego jest tak skuteczna? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Poprawnie zamontowana pozwala maksymalnie ograniczyć straty ciepła, które powstają w przypadku zastosowania klasycznych kominów wentylacyjnych. Wykorzystując wentylację grawitacyjną, tracimy każdego dnia ogromne ilości ciepła. Ucieka ono bezpowrotnie kanałami wentylacyjnymi, a przez to piec w kotłowni musi działać na zdwojonych obrotach.

Rekuperator ma za zadanie, odebrać jak największą ilość ciepła ze zużytego powietrza i przekazać je do świeżo zaciągniętego powietrza z zewnątrz budynku. Cały proces odbywa się w wymienniku, to właśnie tam przekazana zostaje energia cieplna strumieniowi powietrza nawiewanego. Cały proces sprawia, że do wnętrza budynku dostaje się wyłącznie ogrzane powietrze. Rekuperacja, pomimo że nie jest najtańsza, gwarantuje szybki zwrot w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Jak wygląda proces montażu rekuperacji w domu jednorodzinnym?

Na rekuperację warto zdecydować się już na etapie wykańczania budynku. Oczywiście montaż można przeprowadzić nawet w starszych domach, ale wiąże się on z wykonaniem poważnych prac remontowych. Największym problemem jest odpowiednie ukrycie przewodów wentylacyjnych. Każde pomieszczenie musi zostać wyposażone w nawiew. To właśnie nim dostarczane będzie ogrzane powietrze z zewnątrz.

Bardzo często kanały wentylacyjne ukrywane są w ścianach, a jeśli na montaż decydujemy się na etapie stanu surowego, istnieje możliwość umieszczenia ich w warstwie ocieplenia, pod wylewką. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które nie wiąże się z robieniem dziur w ścianach.

Oferta rekuperatorów w sklepach jest bardzo duża, wybierając sprzęt do własnego domu, zwróćmy uwagę na jego wydajność i parametry techniczne. Warto kupić urządzenie ciche i umożliwiające zastosowanie profesjonalnych filtrów. Dzięki temu nie dość, że będziemy oszczędzać na ogrzewaniu, to jeszcze powietrze nawiewane przez rekuperator pozbawione będzie wszelkich zanieczyszczeń. Jest to niezwykle ważne w okresie zimowym, gdy wzrasta ilość smogu. Dobry filtr to podstawa w sytuacji, gdy w naszym domu mieszkają osoby cierpiące na alergie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ