Drabiny ewakuacyjne to nieodłączny element wszystkich budynków użyteczności publicznej, ale również budowli typu silosy, kanały czy inne obiekty, które wymagają łatwego dostępu do nich. Są one niezwykle ważne, nie tylko dla codziennej konserwacji, ale również w sytuacji zagrożenia.
Dlaczego drabina ewakuacyjna?
Drabina ewakuacyjna montowana powinna być tak, aby zapewnić do niej dostęp ze wszystkich pomieszczeń znajdujących się wewnątrz. Oczywiście, nie musi to być jedna drabina, tylko tyle, ile wymaga tego od nas konstrukcja. Dodatkowo, drabina ta ma służyć do utrzymania stanu technicznego budynku, dostępu do obsługi maszyn i urządzeń oraz ich przeglądu. Drabina umożliwiać powinna także inspekcje oraz konserwację do urządzeń wielkogabarytowych.
Gdzie montuje się drabiny ewakuacyjne?
Drabiny ewakuacyjne montuje się w, a najczęściej na budynkach, by zapewnić bezpieczną drogę ucieczki w razie niebezpiecznych wypadków czy zagrożenia pożarowego. Są to sytuacje, w których zagrożone jest życie lub zdrowie osób przebywających w budynku.
Należy pamiętać, że drabiny ewakuacyjne stanowią fragment drogi ewakuacyjnej, a co za tym idzie, mają za zadanie umożliwiać samodzielną ewakuację w czasie zagrożenia. Przed montażem drabin warto poprosić o opinię służby ratownictwa pożarowego. Coraz częściej jednak to producent drabin ewakuacyjnych podaje szczegółowe instrukcje wraz z wytycznymi co do montażu i późniejszej ich eksploatacji.
Uważaj na przepisy
Oczywiście, instrukcje pochodzące od producenta są ważne, ale pamiętajmy że nad nimi znajdują się normy oraz rozporządzenia, które obowiązują w polskim prawie. W roku 2018 wiele może ulec zmianie, więc warto śledzić i być z nimi na bieżąco. Pamiętajmy, że wymogi nie są wygórowanymi myślami urzędników, a powstały z potrzeby dbania o bezpieczeństwo. I chociaż czasem musimy się nabiegać, aby dopełnić wszelkich formalności – pomyślmy o tym, jakie konsekwencje spoczywać na nas będą w razie wypadku i naszego braku wyobraźni.