Gdy za oknem deszcz i plucha, patelnie grillowe pozwolą przenieść się do czasu letnich biesiad pod gołym niebem, rozkoszując podniebienia smakiem soczystego mięsa, ryb, chrupiącej kiełbaski czy aromatycznych warzyw. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji, umożliwiają zdrowe smażenie, przez co stanowią nieodzowną propozycję dla osób na diecie, jak i tych, dla których troska o dobre samopoczucie nie pozostaje obojętna…
Z czego zrobiona?
Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę szukając patelni grillowej jest materiał zastosowany do produkcji. Przede wszystkim musi szybko się nagrzewać, posiadać nieprzywierającą powłokę i nie sprawiać problemów w myciu. Dostępne w sprzedaży sprzęty są produkowane ze stali, żeliwa i aluminium, przy czym ten ostatni cieszy się wśród użytkowników największą popularnością. Zdaniem niektórych, patelnie żeliwne obniżają walory smakowe i zdrowotne przyrządzanych potraw, stalowe zaś ulegają deformacjom i nie stanowią najlepszej propozycji do dłuższego użytku.
Jak prawidłowo użytkować patelnie grillowe?
Wydawać by się mogło to takie proste i oczywiste. Cóż bowiem skomplikowanego może być w używaniu patelni? Niby nic, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, które nie tylko podniosą komfort jej codziennego zastosowania, ale dodatkowo przedłużą jej żywotność. Po pierwsze, choć tego rodzaju domowe wyposażenie nie nakłada konieczności obfitego polewania tłuszczem, niemniej jednak, przed ułożeniem mięsa czy ryby warto jej powierzchnię przesmarować tłuszczem. Ułatwi to bowiem przewracanie i przesuwanie potraw, chroniąc przed przywieraniem do powierzchni. Poza tym, patelni grillowych nie przykrywamy żadnymi pokrywkami – ani szklanymi, ani tym bardziej metalowymi. Dlaczego? Z prostego powodu! Przyrządzane potrawy zamiast smażyć, zaczną się dusić.
Dlaczego warto wyposażyć swoją kuchnię w patelnie grillowe?
Powodów, dla których jej kupno stanowi polecaną alternatywą, jest wiele. Przede wszystkim należy podkreślić, że przy jej udziale możliwe okazuje się przyrządzanie lekkich i niskokalorycznych dań – nawet przy niepogodzie za oknem. Nie od dziś bowiem wiadomo, że grillowanie jest najzdrowszą formą przygotowywania posiłków. Za sprawą swej unikatowej konstrukcji, prążkowane dno pozwala na swobodne ociekanie tłuszczu z potraw, zmniejszając kaloryczność jedzenia. Co więcej, specjalnie zaprojektowane dno patelni grillowej w sposób równomierny oddaje zebrane ciepło, zezwalając na idealne wysmażenie znajdującego się na nim artykułu spożywczego. Specjalna powłoka zabezpiecza przed przywieraniem i przypalaniem, zapewniając uzyskanie doskonałego smaku i wyglądu. Co ważne, może być używana na wszystkich kuchenkach – bez względu na rodzaj.
Ceramiczna, tytanowa, a może teflonowa?
Patelnie grillowe, jakie znajdziemy na współczesnym rynku, różnią się zastosowaną powłoką wewnętrzną. Ceramiczna wykazuje się odpornością na zarysowania, smażone potrawy nie przywierają do niej, jednak nie zaleca się jej mycia w zmywarce. Teflonowa jest łatwa w utrzymaniu czystości, równomiernie rozprowadza ciepło, ale nakłada konieczność stosowania drewnianych łopatek, aby uchronić przed zarysowaniem. Tytanowa stanowi inwestycję na lata, gdyż jest najtrwalsza ze wszystkich. Choć droga, to jednak zapewni największą satysfakcję z użytkowania.