Jeżeli posiadamy małe mieszkanie, urządzenie kuchni może sprawić nam wiele kłopotów. O ile w salonie możemy umiejscowić tanie szafy przesuwne, w których pomieścimy ubrania i rzadziej używane przedmioty, a półkotapczany czy rozkładane fotele sprawdzą się w pokojach członków rodziny, to kuchnia stawia przed nami sporo wyzwań.
Pierwsze pytanie, które warto sobie zadać, to czy warto urządzać osobną kuchnię, czy może postawić na aneks kuchenny? Ta druga opcja ciekawie wygląda, jednak powoduje, że granica między salonem a kuchnią zaciera się. Dziecko chcące wziąć coś z lodówki, siłą rzeczy musi przyjść do nas do salonu i wejść do aneksu. Ponadto zapachy gotowanych potraw są obecne w salonie, gdzie akurat mogą być goście. Ewentualne osoby będące tymczasowo w naszym domu z łatwością dostrzegą też, czy na blatach w kuchni panuje porządek. Z kolei dużą zaletą aneksu jest blat zewnętrzny, oddzielający kuchnię od reszty salonu. Możemy z drugiej strony dostawić krzesła i sprawić, że zaoszczędzimy sporo cennego miejsca na stole, którego będziemy mogli się pozbyć.
Postaw na niskie szafki, które będą lepiej wyglądać w małej kuchni. Dużo mebli wiszących sprawi, że będziemy czuć się w pomieszczeniu przytłaczająco. Raczej odradzamy więc takie rozwiązanie. Dobrze sprawdzi się szerszy blat kuchenny, na którym bez problemu przygotujemy jedzenie, a szuflady i szafki pod nim automatycznie będą głębsze. Pomieścimy więc w nich więcej rzeczy. Warto zastanowić się również nad mobilnym wyposażeniem, szafkami na kółkach itp., które ułatwią nam codzienną pracę w kuchni. Pomyśl nad transparentnymi lub przeźroczystymi drzwiczkami od szafek. Sprawiają one mniej toporne wrażenie, niż klasyczne, drewniane drzwiczki, znane z większości kuchni w polskich mieszkaniach.
Nawet dysponując niewielką powierzchnią, jesteśmy w stanie mądrze urządzić kuchnię, w której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Możemy również rozważyć wybór aneksu kuchennego. To rozwiązanie ma jednak zarówno liczne zalety, jak i wady.