Ciąg kominowy – jak go kontrolować i sprawić, aby zawsze był prawidłowy?

0
1397
Ciąg kominowy

Podstawowym parametrem bezpieczeństwa instalacji odprowadzania spalin jest prawidłowe funkcjonowanie ciągu kominowego. Problem z ciągiem kominowym jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z kominem. Czym zatem jest ciąg kominowy i jak kontrolować komin, aby zawsze działał prawidłowo?

Czym jest ciąg kominowy i dlaczego jest tak ważny?

Ciąg kominowy to różnica gęstości ciepłego powietrza, występującego wewnątrz komina oraz powietrza chłodnego, które znajduje się na zewnątrz budynku. Ciepłe powietrze w kominie jest lżejsze od zewnętrznego zimnego powietrza, w jego ruch od dołu komina w kierunku jego wylotu. Im większy ciąg kominowy, tym większa różnica tych temperatur. Ciąg kominowy to zjawisko fizyczne, którym określamy skierowany ku górze ruch gazów (powietrza lub spalin) w kominie.  Ruch ten spowodowany jest różnicą ciężaru właściwego gorących gazów spalinowych w kominie i ciężaru właściwego powietrza zewnętrznego. Konieczność sprawdzenia czystości i drożności ciągu kominowego pojawia się przed każdym sezonem grzewczym. Zbyt słaby ciąg kominowy może skutkować niepełnym spalaniem paliw, cofaniem się dymu i spalin, a nawet przerwaniem pracy urządzenia grzewczego. Dwa pierwsze stwarzają zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla (czyli czadem) lub innymi produktami spalania. Zazwyczaj można się jednak zorientować, że pojawił się problem w momencie, kiedy zaczynamy czuć nieprzyjemny zapach. Z drugiej strony zbyt duży ciąg kominowy uderza przede wszystkim po naszej kieszeni, ponieważ będzie powodować szybkie spalanie się paliwa. Problemy z ciągiem w kominie są zazwyczaj spowodowane zbyt wysokim umieszczeniem komina, zabrudzeniem powodującym zwężenie przekroju komina, nieszczelnością komina, zbyt duży przekrój (tzw. komin przewymiarowany).

Od czego zależy siła ciągu?

Siła ciągu zależy przede wszystkim od zależności pomiędzy temperaturami, czyli: im większa różnica pomiędzy temperaturą spalin na wyjściu kotła a temperaturą na zewnątrz budynku, tym ciąg kominowy jest większy. Warto jednak zauważyć, że poza temperaturą na ciąg kominowy wpływa również kilka innych czynników. Jest to przede wszystkim wspomniany już stan techniczny komina, który dla bezpieczeństwa powinien być sprawdzany kilka razy w roku. Komin powinien być częściej kontrolowany, jeśli do ogrzewania domu wykorzystuje się paliwo stałe niż w przypadku wykorzystania kotłów na olej i gaz. Na odpowiedni ciąg kominowy wpływ ma również wysokość komina – projektowanego już w pierwszym etapie powstawania domu. Przy zbyt małym ciągu kominowym możemy mieć również problem z uruchomieniem kotła oraz z jego poprawnym działaniem. Systemy kominowe https://systemykominowe-rauch.pl/ mogą funkcjonować w optymalny sposób tylko z prawidłowym cięgiem kominowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ