Co bardziej się opłaca – najem instytucjonalny czy oferta deweloperów

0
2644
Co bardziej się opłaca - najem instytucjonalny czy oferta deweloperów

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób zainteresowanych zakupem nowej nieruchomości zadaje sobie pytanie co bardziej jest opłacalne – wynajem nowego mieszkania od funduszu, czy zakup mieszkania na kredyt. Przed dokonaniem wyboru warto poznać wszystkie wady i zalety obydwu rozwiązań, aby móc w pełni świadomie dokonać jak najlepszego wyboru.

Oferta Funduszy Mieszkań z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjna i to zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i również dla firm, które prowadzą działalność handlowo-usługową i potrzebują odpowiednich powierzchni na prowadzenie swojego biznesu. Jak pokazują najnowsze wyniki sprzedaży ofertą Funduszy Mieszkań w pierwszej kolejności zainteresowani są studenci oraz osoby samotne, które rozpoczynają samodzielne życie. Rodziny z dziećmi mają zupełnie inne potrzeby mieszkaniowe, przez co poszukują zupełnie innych rozwiązań.

Fundusze Mieszkań coraz częściej przygotowują jednak specjalne oferty dla rodzin z dziećmi, aby i wśród tej grupy pozyskać klientów. Koszt miesięcznego najmu za lokal o powierzchni 56m2, to wydatek rzędu 1650 zł (ceny w Poznaniu), z kolei koszt najmu w lokalach o powierzchni 71 m2, to wydatek 2000 zł. Do tych kwot, należy doliczyć również wszelkie opłaty. Wynajęcie nowego mieszkania od Funduszu zawsze poprzedzone jest dokładną weryfikacją dochodów wszystkich mieszkańców.

Jeżeli chodzi o mieszkania na kredyt, to nasz rynek ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. W Poznaniu za lokal o powierzchni 71,5 m2 musimy zapłacić 380 tys. zł. Przy takiej cenie miesięczna rata na okres 20 lat wynosić będzie około 2300zł. Jeżeli wydłużymy okres kredytowanie, to oczywiście będziemy mogli liczyć na zdecydowanie niższe raty. Przy 35 letnim kredycie nasze miesięczne raty wyniosą 1680 zł. Przy zaciąganiu kredytu w bankach będziemy potrzebować jednak wkładu własnego, w postać odpowiedniego kapitału początkowego lub dodatkowe zabezpieczenia.

Jak widać z powyższych analiz, miesięczny koszt czynszu i miesięczne raty kredytowe na zakup mieszkania o zbliżonej powierzchni są na bardzo podobnym poziomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ