Co to jest lokal użytkowy i jakie jest jego przeznaczenie?

0
143
Co to jest lokal użytkowy

Lokal użytkowy jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej zarówno komercyjnej, jak i niekomercyjnej. Może on składać się z jednego lub więcej pomieszczeń, które są wyraźnie oddzielone od pozostałych. Najważniejsze jest to, aby spełniał wymogi techniczne zgodne z rodzajem prowadzonej działalności. Dowiedz się, czym jest lokal użytkowy oraz co go charakteryzuje.

Lokal użytkowy — czym jest?

Definicję lokalu użytkowego można znaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z tym aktem prawnym jest to jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym. Podobna definicja znajduje się w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Pojęcie lokalu użytkowego jest więc dość obszerne i dotyczy nieruchomości wykorzystywanych w różny sposób.

Jakie przeznaczenie ma lokal użytkowy?

Zgodnie z przepisami prawa lokal użytkowy nie może być przeznaczony na cele mieszkalne, wyłączając krótkotrwały pobyt. Jest to nieruchomość przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej. Musi ona spełniać szereg wymogów m.in. technicznych, sanitarnych, przeciwpożarowych obowiązujących konkretną branżę. Lokalem użytkowym można nazwać np. gabinet, biuro, a także pomieszczenia przeznaczone do działalności produkcyjnej lub o innym przeznaczeniu.

Jakie są rodzaje lokali użytkowych?

Wspomniane już rozporządzenie wyróżnia następujące lokale użytkowe:

  • budynki i pomieszczenia biurowe oraz handlowo-usługowe — jest to kategoria obejmująca najwięcej typów nieruchomości, zalicza się do niej m.in. sklepy, gabinety lekarskie, lokale gastronomiczne, lokale biurowe, hale produkcyjne,
  • budynki i pomieszczenia instytucjonalne — to np. lokal usługowy, w którym jest prowadzona działalność kulturalna, sportowa itd.,
  • budynki i pomieszczenia krótkiego zakwaterowania — są to wszystkie obiekty typu hotele, hostele, apartamenty itd., które można wynająć krótkoterminowo.

W każdym lokalu użytkowym muszą zostać spełnione konkretne wymagania techniczne, aby można było w nim legalnie prowadzić działalność gospodarczą.

Lokale użytkowe do wynajęcia w Łodzi i okolicach- poznaj A&A Holding

Interesuje Cię wynajem lokalu użytkowego w Łodzi oraz w okolicach? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź ofertę tego rodzaju nieruchomości przygotowaną przez A&A Holding. Obejmuje ona lokale użytkowe o zróżnicowanej powierzchni usytuowane w różnych częściach miasta. Są to zarówno nieruchomości w budynkach wolnostojących, jak i duże obiekty idealne do stworzenia np. hali produkcyjnej czy magazynowej.

A&A Holding to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem. Wyróżnia się profesjonalnym podejściem do każdego klienta. Wykwalifikowani doradcy dopasują lokal użytkowy do Twoich potrzeb, dzięki czemu sprosta on wszystkim wymaganiom oraz oczekiwaniom.

Najlepsze lokale użytkowe do wynajęcia w Łodzi znajdziesz w ofercie A&A Holding. Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi nieruchomościami oraz kontaktu z naszymi agentami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ