Czy rekuperacja w starym domu się opłaca?

0
588
Czy rekuperacja w starym domu się opłaca

W nowym budownictwie rekuperacja staje się już standardem, ponieważ za sprawą szczelności i termoizolacji budynków wentylacja grawitacyjna nie ma już praktycznie racji bytu. Co jednak w przypadku starych domów i mieszkań? Czy rekuperacja może być montowana w istniejących już budynkach? I czy takie rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Już odpowiadamy!

Rekuperacja i jej montaż w starym domu

Zazwyczaj rekuperacja jest instalowana w nowych budynkach, przy czym jest ona uwzględniona w projekcie budowlanym domu. Dzięki temu kanały wentylacyjne mogą być poprowadzone w dyskretny sposób, nie ingerując w ogólny wystrój. W przypadku istniejących budynków sprawa nie jest taka prosta. Trzeba bowiem nie tylko znaleźć miejsce na rozprowadzenie kanałów, ale także na instalację pozostałych podzespołów rekuperacji, takich jak:

  • jednostka centralna
  • wyrzutnia
  • czerpnia

Ponadto rekuperacja to system wentylacji, który wymaga szczelności i dobrej termoizolacji budynku – w tym drzwi i okien. Dlatego też, jeśli chcemy zainstalować rekuperację w starym domu, to najpierw należy zadbać o jego odpowiednią termoizolację – w tym również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na takie, które spełniają wysokie normy szczelności.

Czy rekuperacja w starym domu się opłaci?

Największą zaletą rekuperacji jest nie tyle ciągłe dostarczenie świeżego powietrza, ale przede wszystkim odzyskiwanie ciepła z tego, które jest usuwane. Dzięki temu koszty ogrzewania domu znacząco się zmniejszają. Jeśli jeszcze dodatkowo połączymy rekuperację z pompą ciepła i instalacją fotowoltaiczna, zyskujemy dom, który generuje niezwykle niskie koszty utrzymania.

Stare domy również mogą stać się energooszczędne, co przełoży się na niskie koszty ich utrzymania. Wcześniej jednak wymagają inwestycji, czyli odpowiedniej termoizolacji oraz montażu rekuperacji i ekologicznych źródeł energii. Tym, co teraz działa na korzyść inwestorów, są różnego rodzaju dofinansowania, które mogą znacząco zmniejszyć wszystkie koszty remontu i sprawić, że stary dom stanie się dużo bardziej energooszczędny przy stosunkowo niewielkim koszcie.

Rekuperacja w mieście Olsztyn

Mieszkańcy Olsztyna i okolic w kwestii rekuperacji mogą zasięgnąć opinii profesjonalnych firm montażowych, które zajmują się tego typu instalacjami. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: rekuperacja w mieście Olsztyn i zapoznać się z listą firm, które oferują tego typu usługi. Przy czym warto wybrać taką, która przygotuje profesjonalny projekt i kosztorys całej inwestycji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ