Czy warto zainwestować w panele słoneczne?

0
912
Czy warto zainwestować w panele słoneczne

Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością. Jeśli nie jesteśmy przekonani, to powinniśmy zapoznać się ze wszelkimi czynnikami, które przekonają nas do tej decyzji. Jakimi zatem zaletami wyróżnia się fotowoltaika oraz instalacja paneli słonecznych?

Zacznijmy od definicji

Fotowoltaika jest bardzo częsta nazywana energią ekologiczną. Jest to tak naprawdę nic innego jak przetwarzanie słonecznego światła na prąd. Odbywa się to przy pomocy modułów specjalnych, które są montowane na stabilnym podłożu. Najczęściej mocowane są na dachu. Moduły są zbudowane z ogniw, które są połączone w ramie szeregowo i wytwarzają prąd.

Zalety tego systemu

Zalet tak naprawdę jest cała masa. Najważniejsza z nich to całkowita niezależności od podwyżek cen prądu. Raczej nikt nie lubi rosnących stale rachunków, które to obciążają nasz domowy budżet. Fotowoltaika Gdańsk daje nam także niezależności od wzrostu cen prądu na kolejne czterdzieści lat. Jest to zatem rozwiązanie, które nam umożliwia jak najbardziej oszczędność pieniędzy.

Pamiętajmy, że energia, która pochodzi ze słońca jest darmowa. Jak najbardziej należy do odnawialnych źródeł. W temacie tym nic na pewno się nie zmieni. Co to oznacza? Oznacza to nic innego jak to, że mamy do niej wręcz nieograniczony dostęp. Dzięki panelom słonecznym mamy także do czynienia z ekologicznym sposobem pozyskiwania prądu. Jedną z podkreślanych najczęściej zalet fotowoltaiki jest bardzo niska szkodliwość dla otaczającego nas środowiska. Co to w praktyce oznacza? Przy produkcji stałej prądu instalacja ta nie emituje CO2, a więc nie ingeruje w środowisko oraz do tego nie wytwarza substancji szkodliwych dla ludzi oraz także dla zwierząt. Nie wytwarza także opadów, a do ich funkcjonowania prawidłowego niekonieczne jest doprowadzenie wody.

Kolejne zalety

Bardzo ważne jest także dofinansowanie do instalacji. Możliwe jest obecnie wsparcie finansowe w formie niskoprocentowej pożyczki czy też w formie dotacji na zakup, jak i także na montaż fotowoltaiki. Taką właśnie szansę daje program rządowy. Warto z takimi informacjami być na bieżąco, ponieważ wiele się zmienia.

Kolejna zaleta to ulga podatkowa. W ramach termomodernizacyjnych ulg od podatku możemy także odliczyć fotowoltaiczne panele. Pozwala nam to na uzyskanie zwrotu w wysokości nawet do 16 860 złotych. Musimy sobie zdawać sprawę, że fotowoltaika to całoroczne rozwiązanie, ale ilość energii wyprodukowanej różni się zależnie od sezonu. Oznacza to nic innego jak nadwyżki prądu, które możemy przekazać swobodnie do zewnętrznej energetycznej sieci. Nadwyżkę możemy odebrać sobie w okresie znacznie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych.

Na sam koniec wspomnijmy także o niezawodności fotowoltaicznej instalacji. Pierwotnie ogniwa były wykorzystywane do zasilania satelitów oraz także kosmicznych sond, a więc do prac w bardzo trudnych warunkach. Jak się to ma do domowych warunków? Standardowo gwarancja wynosi dwadzieścia pięć lat, ale panele słoneczne w dobrej jakości sprawne będą nawet przez okres czterdziestu lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ