Czym są mostki trapezowe i do czego służą?

0
1412

Instalacja fotowoltaiki wymaga nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale również bardzo dobrych części montażowych. To one utrzymują na dachu nawet najcięższe panele fotowoltaiczne. Wśród niezbędnych rzeczy do montażu są mostki trapezowe. Jak i z czego wykonane są te części oraz jaką rolę spełniają?

Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne to ciężkie i duże elementy. Z tego względu wyłącznie najtrwalsze, odporne na działanie warunków atmosferycznych części montażowe umożliwią trwały i stabilny montaż – na dachu lub osobnych stelażach.

Jak zbudowane są mostki trapezowe?

Mostki trapezowe to tak naprawdę profile, których kształt przypomina trapez. Wykonane są z wysokiej klasy materiałów metalowych, odpornych na korozję i degradacyjny wpływ ekstremalnie niskiej temperatury. Ich konstrukcja co do zasady jest bardzo prosta, a dzięki temu nie są one trudne w montażu. Przy wyborze mostków zwróć uwagę na to, aby nie były one zbyt cienkie i jednocześnie jednolite – w ten sposób otrzymasz skuteczną szynę montażową do swoich instalacji fotowoltaicznych.

Mostki trapezowe mają różne wymiary (które dobierzesz w zależności od tego, gdzie będziesz je wykorzystywał). Dostępne warianty są wysokie na 40 lub 70mm. Jeżeli chodzi o długość to elementy te mają m.in. 300, 330 i 400mm. Wszystko zależy więc od Twojego zapotrzebowania.

Gdzie wykorzystasz mostki trapezowe?

Profile o trapezowych kształtach najczęściej wykorzystywane są w mocowaniu do mocowania na dachowych blachach trapezowych – pasują tam bowiem idealnie. Do ich mocowania wystarczą określone blachowkręty (długość i grubość zależna jest od blachy na dachu).

Głównym zastosowaniem profili trapezowych jest montaż paneli fotowoltaicznych. Trwale przymocowane do dachu mostki przypominają szynę. Między wolną przestrzeń wpuszczana jest konstrukcja montażowa panelu, a montażysta wsuwa cały element do końca profilu. Następnie wystarczy całość skręcić i gotowe. Mostek pełni rolę uchwytu i stabilizatora dla panelu.

W wielu przypadkach do mostków dodatkowo montuje się specjalne profile montażowe. Jeżeli chcesz natomiast bardziej uszczelnić połączenie między trapezowym elementem, a dachem – możesz założyć specjalną uszczelkę w formie taśmy EPDM.

Mostki trapezowe to wszechstronne, trwałe i często wykorzystywane elementy konstrukcyjne dla paneli fotowoltaicznych. Sprzyjają bezpiecznemu i komfortowemu ustawieniu części całej instalacji. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiednie profile, by cały system montażowy był trwały i pasował do siebie.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ