Dlaczego membrana na dachu skośny jest tak ważna?

0
732
membrana na dach

Jeszcze jakiś czas temu dachy zabezpieczane były przede wszystkim przy użyciu papy. Obecnie jednak jest ona zastępowana przez nowoczesne membrany, które zapewniają znacznie więcej korzyści. Zarówno pod względem termicznym, jak i ochrony przed wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych.

Co to jest membrana na dach?  To wysokiej jakości folia wstępnego krycia. Co ważne, jest ona wysokoparoprzepuszczalna – przekłada się to na jej efektywność w odprowadzaniu wilgoci. Membranę warto zastosować głównie podczas przygotowywania poddasza mieszkalnego. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie korzystnych warunków cieplnych. Zarówno w okresie letnim, jak i jesienią oraz zimą.

Montaż membrany dachowej – największe zalety

W przeciągu ostatnich kilku lat omawiane produkty były bardzo intensywnie rozwijane, dzięki czemu znacznie łatwiej można dopasować je do często zmiennych warunków atmosferycznych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce.

Korzyści stosowania membran są jednak znacznie szersze. Wspomnieć należy głównie o tym, że zapewniają one skuteczną ochronę przed zawilgoceniem ocieplenia (wykonanego na przykład z wełny mineralnej). Nie ma konieczności wykonywania specjalnej szczeliny wentylacyjnej – membrana może przylegać bezpośrednio do użytego materiału. Do tego wszystkiego dochodzą odpowiednie parametry, które przekładają się na wyższy komfort przebywania na poddaszu. Mowa tutaj głównie o:

  • skutecznej izolacji termicznej,
  • mniejszym zużyciu energii za sprawą rzadszego wykorzystania grzejników,
  • wysokiej izolacji akustycznej.

Co więcej, membrana świetnie sprawdza się również latem, kiedy to temperatury osiągają wysokie wartości. Ciepło pozostaje na zewnątrz, dzięki czemu poddasze nie jest dodatkowo nagrzewane. Pozwala to pozbyć się znaczącej duchoty, typowej dla okresu letniego.

Wspomnieć należy także o istotnej uniwersalności. Położona może zostać membrana na dach deskowany, choć nie jest to konieczne. Dzięki wspomnianym właściwościom istnieje możliwość zamontowania jej bezpośrednio na krokwiach, bez konieczności wykonywania deskowania. Przekłada się to na znaczące oszczędności finansowe.

Nie bez znaczenia jest ponadto szeroki wybór rodzajów membran dostępnych na rynku. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić produkty specjalnie wzmocnione pod względem mechanicznym, uodpornione na wpływ promieniowania UV czy też ułatwiające montaż. Możliwości jest mnóstwo, dlatego przed dokonaniem zakupu warto dokładnie zapoznać się z dostępną ofertą rynkową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ