Panele winylowe, znane też jego panele LVT, od pewnego czasu cieszą się stale rosnącą popularnością. Z czego ona wynika? Przede wszystkim winylowe wyróżniają się doskonałymi parametrami i walorami użytkowymi, a przy tym są niezwykle estetyczne i można je łatwo dopasować do aranżacji wnętrza. Sprawdzamy, co jeszcze oferują nam panele winylowe i za co są tak cenione.
Panele winylowe – co to jest?
Wiele osób pewnie zastanawia się teraz, co to są panele winylowe i czym różnią się od tradycyjnych modeli? Panele podłogowe winylowe są zrobione z kilku warstw tworzywa sztucznego, z którego formuje się sztywne płytki. Rdzeń paneli jest wykonany z polichlorku winylu – to syntetyczny polimer, szerzej znany jako PVC. To tworzywo już od dekad znajduje powszechne zastosowanie, ale w odróżnieniu od swoich starszych odpowiedników, współczesne PVC wyróżnia się wysoką jakością i znakomitymi parametrami technicznymi. Co jednak powoduje, że panele winylowe to dobre rozwiązanie dla każdego mieszkania, cieszące się tak dużą popularnością?
Panele podłogowe winylowe – najważniejsze parametry
Analizując najważniejsze fakty o panelach winylowych, łatwo można dojść do wniosku, że jedną z ich głównych zalet jest wytrzymałość oraz odporność na powstawanie uszkodzeń, wilgoć czy blaknięcie będące skutkiem ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wszystko za sprawą ich konstrukcji – panele winylowe na podłogę mają budowę warstwową, co lepiej zabezpiecza je przed zarysowaniami czy wgnieceniami.
Na korzyść paneli winylowych przemawiają także ich bardzo dobre parametry termiczne. Panele podłogowe winylowe zapewniają optymalną izolację, więc nadają się nawet do pokoi dziecięcych. Panele winylowe są również świetną propozycją do pomieszczeń, w których konieczne jest skuteczne wyciszenie odgłosów oraz ogólna poprawa akustyki wnętrza.
Ważną cechą paneli winylowych jest też niski opór cieplny. Parametr ten jest niezwykle istotny dla osób, które chcą zamontować w mieszkaniu lub wybranym pomieszczeniu ogrzewaniu podłogowe. Panele winylowe na podłogę doskonale się tu sprawdzą – niski opór cieplny powoduje, że podłoga szybko się nagrzewa i równie szybko oddaje ciepło do pomieszczenia.
Panele winylowe do łazienki, kuchni i innych pomieszczeń
Parametry techniczne paneli winylowych sprawiają, że to z pewnością trafiony wybór do każdego wnętrza. Panele winylowe do łazienki świetnie zniosą specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu – podwyższoną temperaturę czy wilgotność. Podobnie panele winylowe do kuchni, gdzie będą pięknie prezentować się przez długie lata, nawet przy intensywnej eksploatacji.
Panele podłogowe winylowe nadają się także do innych wnętrz – choćby salonu, gdzie najczęściej płonie domowe ognisko i tętni życie rodzinne czy towarzyskie. Bez obaw panele winylowe na podłogę możemy położyć również w przedpokoju – jako że jest on elementem domowego ciągu komunikacyjnego, podłoga w tym miejscu jest wyjątkowo narażona na powstawanie uszkodzeń.
Różnorodność paneli winylowych
Do jakich ścian i mebli pasują ciemne panele podłogowe, a gdzie lepszym rozwiązaniem będzie jasna podłoga? Decydując się na panele winylowe, nie musimy się martwić się o ich dopasowanie do naszej aranżacyjnej wizji. Panele LVT są niezwykle różnorodne – występują w rozmaitych wzorach, kolorach, odcieniach i rozmiarach. Nie musimy więc zastanawiać się, jakie panele winylowe wpiszą się w naszą koncepcję albo czy znajdziemy panele winylowe jak płytki. Ogromny wachlarz dostępnych rozwiązań sprawia, że z pewnością znajdziemy idealny, interesujący nas wariant.
Panele winylowe na podłogę – aspekty praktyczne
Mówiąc o popularności paneli winylowych, nie sposób też nie wspomnieć o tym, że są bardzo proste w montażu. Panele podłogowe winylowe występują w kilka wersjach – samoprzylepne, klejone lub typu click, jednak z montażem każdego z wymienionych typów wiele osób poradzi sobie samodzielnie. Panele winylowe na podłogę są także łatwe w utrzymaniu w czystości. Codzienna pielęgnacja czy okresowa konserwacja nie zajmują wiele czasu, dzięki czemu utrzymanie higieny w domu jest znacznie prostsze.