Ekogroszek – ekologiczne i konkurencyjne paliwo opałowe

0
1156

Jak każdej jesieni, jednym z tematów często poruszanych jest ocieplanie pomieszczeń mieszkalnych. Wiele osób poszukuje najkorzystniejszych finansowo sposobów wytwarzania energii cieplnej, dzięki którym będą mogli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do takich należy stosowanie ekogroszku – paliwa opałowego o parametrach niezwykle korzystnych także pod kątem wpływu na środowisko. Ekogroszek jest bowiem paliwem o niskiej zawartości substancji szkodliwych, które – jak w przypadku węgla – każdego roku przyczyniają się do powstawania smogu.

Ekogroszek – dla kogo i dlaczego?

Ekogroszek to paliwo dedykowane do stosowania w różnego typu budynkach. Za jego pomocą możemy wytwarzać energię cieplną do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych – bloków, jak i domów jednorodzinnych – a także budynków użyteczności publicznej oraz budynków pracowniczych. Często, z ekogroszku korzysta się w ogrzewaniu szkół, szpitali, urzędów oraz innych budynków o dużej powierzchni.

Ekogroszek można z powodzeniem stosować w każdym z nich. Warunkiem jest oczywiście dysponowanie odpowiednim kotłem do spalania paliwa o drobnej konsystencji. Urządzenie takie powinno być wyposażone w kilka istotnych elementów. Najważniejszy jest automatyczny podajnik, który będzie samoczynnie dobierał odpowiednią ilość paliwa. Jest ono następnie transportowane do komory spalania, gdzie wytwarza się energię cieplną. Za pomocą programatora ustawiamy w jakim stopniu i zakresie piec ma pracować.

Warto podkreślić, że ekogroszek to paliwo, po które sięgają także osoby dotychczas korzystające z innych form opału. Przykładowo, coraz więcej osób wykorzystujących do tej pory tradycyjny pellet decyduje się na wybór ekogroszku (o pellecie więcej przeczytasz pod adresem: https://www.sambudrol.pl/pellet/). Paliwo to posiada nie tylko wyższe wartości opałowe, ale jest równie przyjazne dla środowiska.

Kotły z podajnikiem a stosowanie ekogroszku

Dobierając kocioł z podajnikiem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc. W zależności od powierzchni, którą pragniemy ogrzać, będziemy potrzebować kotła o sile od 10 do nawet ponad 20 kW. Jeśli poszukujemy kotła zdolnego ogrzać duży budynek – o powierzchni przekraczającej 400 m2 – konieczny będzie kocioł o sile równej nawet 45 kW.

Obsługa kotła z automatycznym podajnikiem jest stosunkowo prosta, gdyż wykonuje on za nas większość czynności. W przeciwieństwie do tradycyjnych piecyków na węgiel, nie musimy już regularnie „dorzucać do pieca” ani nadzorować przebiegu procesu spalania. Musimy natomiast od czasu do czasu oczyścić wnętrze kotła z powstających wewnątrz zanieczyszczeń. Zaliczają się tu przede wszystkim popiół oraz pozostałości po ekogroszku, które mogą oblepiać wnętrze komory.

Warto przy tym podkreślić, że popiół powstający w wyniku spalania ekogroszku nadaje się do zastosowania jako naturalny nawóz. Możemy wykorzystać go w przydomowym kompostowniku lub po prostu rozsypać na trawniku przy domu.

Jak rozpoznać ekogroszek dobrej jakości?

Wiele osób przygotowujących się do zakupu ekogroszku poszukuje najkorzystniejszej oferty. By zabezpieczyć się przed nieudanym zakupem, warto sięgać wyłącznie po ekogroszek workowany (dostępny pod adresem: https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/).  Mamy wówczas pewność, że paliwo to nie zostało wymieszane z „ekogroszkiem podrabianym” – którym najczęściej jest zwykły miał węglowy.

Niestety, ale nieuczciwi właściciele składów opałowych często mieszają oryginalny ekogroszek z gorszymi rodzajami paliw węglowych. Kupowanie ekogroszku workowanego to sposób by zabezpieczyć się przed takim oszustwem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ