Hiacynty – sadzenie i najpopularniejsze odmiany

0
1828

Każdego roku miliony Polaków szukają nowych sposobów na upiększenie swojego ogródka lub mieszkania. Przedstawiamy więc jedną z najpopularniejszych roślin, która może rosnąć w doniczce i na rabatach w niemal dowolnym miejscu. Musimy jednak zapewnić jej odpowiednie warunku do wzrostu i rozwoju. Zobacz, jak sadzić cebule hiacyntów, kiedy je sadzić oraz kiedy rosną te piękne rośliny.

Hiacynt – czyli parę słów o roślinnym „królu wiosny”

Hiacynt (Hyacinthus) jest bardzo popularną rośliną, która rośnie na wiosnę. Z racji swojej budowy należy do grupy roślin cebulowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim temu, że można je uprawiać w wielu miejscach – w pojemnikach, na ogrodowych rabatach, na tarasie, balkonie oraz w dobrze oświetlonej doniczce w domu. Hiacynt to roślina z rodziny szparagowatych. W przypadku hiacyntów możemy wyróżnić kilka popularnych gatunków, z których najpopularniejszy jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis), wydający niebieskie kwiaty wiosenne. Większość odmian, które znajdziemy w ogrodach, pochodzi właśnie od niego. Liczba wszystkich odmian wynosi ok. 100, z których tylko ok. 20/30 cieszy się dużą popularnością. Wysokość hiacyntów wynosi zazwyczaj od 20-30 cm. Dzwonkowate kwiaty hiacyntów mogą być różowe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, fioletowe, niebieskie lub białe i są zebrane w grona. Rozpoznać je można także po charakterystycznym zapachu.  W naszym klimacie hiacynty kwitną od kwietnia do maja, ale np. w południowej części Europy (lub innych cieplejszych regionach) kwitnienie hiacyntów rozpoczyna się już od lutego. Jedna roślina kwitnie ok. 2-3 tygodnie. Jeżeli zależy nam na jak największej licznie kwiatów zebranych w jednym gronie, musimy zwrócić uwagę na odmianę, ponieważ niektóre gatunki znacząco się od siebie różnią. W czasie zakupów zaleca się wybór jak największych cebul, ponieważ z dużych cebul hiacynta powstaje nawet 60 kwiatów w jednym gronie.

Uprawa hiacyntów – jak uprawiać hiacynty?

Uprawa hiacyntów

Hiacyntów powinny być uprawiane w ciepłym i słonecznym miejscu, które jest dodatkowo zabezpieczone przed silnymi podmuchami wiatru. W słońcu hiacynty kwitną znacznie szybciej i bardziej obficie. W takich warunkach ich kwiatostany mogą stać się gęste i zwarte, natomiast umieszczenie hiacyntów w cieniu może spowodować, że kwiatostany będą przerzedzone. Gleba do sadzenia hiacyntów powinna być przepuszczalna, żyzna, najlepiej próchnicza, o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Zanim przystąpimy do sadzenia hiacyntów, powinniśmy ją spulchnić i odchwaścić. Do użyźnienia ziemi i stworzenia idealnych warunków dla hiacyntów możemy zastosować kompost i (na początku wiosny) podać nawóz azotowy. W późniejszym okresie stosuje się nawozy wieloskładnikowe. Należy także pamiętać o nawadnianiu, szczególnie jeśli wiosna jest sucha, ponieważ hiacynty potrzebują znacznej ilości wody. Cebule hiacyntów są sadzone jesienią – od września do października, podobnie jak w przypadku większości kwiatów cebulowych. W zależności od wielkości cebul głębokość ich sadzenia może wynosić od 10 do nawet 20 cm, zaś rozstawa pomiędzy cebulami – od 15 do 25 cm. Przed rozpoczęciem sadzenia, trzeba upewnić się, że sadzimy cebulę piętką do dołu.

Internetowy sklep ogrodniczy Gardenowo oferuje ogromną ilość sadzonek i nasion najpopularniejszych kwiatów i roślin. Sprawdź ofertę na stronie internetowej!

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ