Podczas wybierania idealnej lampy do naszego mieszkania lub domu, powinniśmy kierować się nie tylko jej stylem, czy kolorem, ale i wielkością. Za duże lampy wiszące są w stanie bardzo łatwo przyćmić dane pomieszczenie. Za małe lampy natomiast giną w nim, nie wnosząc nic ciekawego, a często również dając zdecydowanie zbyt małą ilość światła. Jak więc do tego podejść i sprawić, żeby lampa także pod względem wielkości wpasowywała się idealnie w pomieszczenie?
Jak dopasować lampę wiszącą do pomieszczenia?
Jeśli jesteśmy już pewni, że dana lampa pasuje do naszego wystroju i przede wszystkim, że w ogóle się nam podoba, to powinniśmy zastanowić się, czy jej wielkość jest odpowiednia. Przez wielkość zarówno masywność, jak i długość lampy wiszącej. W nawet bardzo eleganckich pomieszczeniach albo takich w styl glamour, zbyt duży, przysadzisty żyrandol kryształowy, nie będzie prezentował się dobrze. Zdecydowanie lepiej w takim wypadku postawić na żyrandol o mniejszej liczbie ramion – nawet 3 lub 4-ramienny wystarczy. Doda on szyku i elegancji, jednocześnie nie przytłaczając pomieszczenia.
Wielkość lampy wiszącej w liczbach?
Istnieje nawet sposób, który pozwala na obliczenie optymalnej wielkości naszej lampy, czy żyrandolu. Powinniśmy w tym celu zmierzyć pomieszczenie, w którym ma znajdować się lampa. Gdy już będziemy wiedzieć jak szerokie i jak długie jest nasze pomieszczenie, powinniśmy zamienić jednostkę z metrów na centymetry. Następnie dodajemy do siebie długość i szerokość pomieszczenia po to, aby uzyskaną liczbę pomnożyć przez 2,5. Wynik przedstawia optymalną średnicę naszej lampy wiszącej.
Czy warto kierować się takimi obliczeniami? Na pewno nie zaszkodzi wziąć je pod uwagę. Nie mniej, powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że niektóre pomieszczenia są na tyle niestandardowe, że przy doborze lampy do nich, powinniśmy także kierować się swoją intuicją. Przykładowo, w dosyć wąskim, ale bardzo wysokim pomieszczeniu możemy pozwolić sobie na naprawdę bogato zdobioną i dosyć dużą lampę wiszącą albo żyrandol.
Wielkość lampy równa się intensywności światła?
Dopasowując wielkość lampy do pomieszczenia, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko względy stylistyczne, ale i praktyczne. Co prawda, największe znaczenie dla odpowiedniego oświetlenia pomieszczenia ma moc żarówki, nie mniej, oczywiste jest, że niewielka lampa jednopunktowa z bardzo mocną żarówką w dużym pomieszczeniu nie oświetli go tak dobrze, jak kilkupunktowy żyrandol z żarówkami o sporej mocy.
Wielkość lampy zależna od pomieszczenia
W niektórych częściach domu cenimy sobie większy spokój i nastrojowość, a w innych stawiamy na idealne oświetlenie. Dlatego czasami, mimo że pomieszczenie jest duże, wcale nie potrzebujemy wieszać w nim 12-punktowego żyrandola. Taka sytuacja może mieć miejsce, chociażby w salonie, w którym będziemy cenić sobie przytulną atmosferę wywołaną kilkoma niezależnymi źródłami światła. Możemy wtedy zdecydować się na mniejszą i słabiej świecącą lampę wiszącą a dodatkowo dobrać do niej kinkiety oraz lampy stołowe. Jeśli pomieszczenie jest bardzo duże, to nadal możemy umieścić w nim lampę o większej średnicy, ale dobrać słabsze żarówki, które będą idealnie współgrały z całą resztą źródeł światła.