Jak otworzyć bramę garażową bez prądu?

0
27335
Jak otworzyć bramę garażową bez prądu?

Funkcjonuje pewne przekonanie, jakoby brama garażowa z napędem automatycznym nie mogła być otwarta w momencie, w którym nastąpi przerwa w dostawie prądu. Jest to jeden z powodów, dla którego część użytkowników rezygnuje z tego typu urządzenia na rzecz bramy otwieranej ręcznie. Czy w takim rozumowaniu jest ziarno prawdy? A jeśli nie – w jaki sposób otworzyć bramę automatyczną bez prądu?

Bramy garażowe – czy da się otworzyć ręcznie?

Wszystkie bramy garażowe z systemem automatycznego otwierania mogą być otwierane ręcznie w momencie, w którym z jakiegokolwiek powodu nastąpi przerwa w dostawie prądu. Są one produkowane w taki sposób, by otwarcie było łatwe, szybkie i nie wymagało absolutnie żadnej, fachowej wiedzy. Ręczna obsługa bramy nie wymaga też siły fizycznej, może więc być przeprowadzona nawet przez osobę starszą.

Istnieje kilka sposobów ręcznego otwierania bram garażowych, co zależy przede wszystkim od rodzaju danej bramy. Podstawą otwierania ręcznego wrót z mechanizmem automatycznym jest tzw. wysprzęglenie napędu, czyli oddzielenie napędu od skrzydła bramy. Do wysprzęglenia służy najczęściej linka umieszczona wewnątrz garażu.

Brama garażowa łatwa do otwarcia również z zewnątrz!

Jednak co w sytuacji, w której brama jest jedynym wejściem do garażu? Wówczas bramy garażowe mogą dysponować specjalnym zamkiem, połączonym z napędem wrót. Po przekręceniu dedykowanego kluczyka, napęd może zostać wysprzęglony także od zewnątrz bramy, co umożliwi wjazd samochodem do garażu nawet w czasie przerwy w dostawie prądu.

Ręczne podniesienie drzwi garażowych, dzięki zastosowaniu sprężyn naciągowych, jest bardzo lekkie i niewymagające żadnego wysiłku. Jednak manualne podnoszenie bramy możliwe jest tylko wówczas, gdy zamontowana została brama garażowa segmentowa lub brama garażowa uchylna. Jak w takim razie wygląda niniejsza kwestia w przypadku bramy rolowanej?

Jak otworzyć bramę rolowaną?

Bardzo często brama rolowana, za sprawą swojej konstrukcji, podnoszona jest przy pomocy specjalnej korby. Wiele modeli przewiduje właśnie taki sposób jej awaryjnego otwierania, chociaż nie jest to reguła: coraz nowocześniejsze i lepszej jakości bramy rolowane często mogą być zamykane i otwierane bez użycia dodatkowego narzędzia. Warto zwrócić uwagę na ten element przed kupnem bramy roletowej.

Awaria prądu? Nic strasznego!

Brama garażowa może być otwarta w sytuacji, w której z jakiegokolwiek powodu nastąpi przerwa w dostawie prądu. Można uczynić to zarówno od wewnętrznej strony garażu, jak i też ze strony zewnętrznej. Co więcej, otwarcie bramy w taki sposób nie wymaga absolutnie żadnej, fachowej wiedzy, nie wymaga też żadnego wysiłku fizycznego – nie istnieje więc jakakolwiek obawa, że awaria uniemożliwi nam wyjazd z garażu, tudzież ponowny wjazd samochodem.

[Głosów:177    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ