Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie?

0
3762
Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie?

Aby mieszkanie było funkcjonalne, trzeba na jego aranżację poświęcić nieco czasu. Przemyśleć układ mebli, wybrać najlepsze materiały, a na końcu dobrać dodatki. Dzięki temu całość będzie spójna i komfortowa. O czym trzeba pamiętać, urządzając mieszkanie? Jak sprawić, by było funkcjonalne i wygodne?

Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie?

Aby mieszkanie było funkcjonalne, trzeba na jego aranżację poświęcić nieco czasu. Przemyśleć układ mebli, wybrać najlepsze materiały, a na końcu dobrać dodatki. Dzięki temu całość będzie spójna i komfortowa. O czym trzeba pamiętać, urządzając mieszkanie? Jak sprawić, by było funkcjonalne i wygodne?

Podział mieszkania na strefy

Nawet najmniejsze mieszkanie wymaga podziału na strefy. Najczęściej będą to: strefa dzienna, nocna i gospodarcza. Salon i kuchnia będą stanowiły strefę aktywności, a sypialnie – snu i odpoczynku. Jeśli to możliwe, sypialnie powinny się znajdować jak najdalej od strefy aktywności. W wyjątkowo małych mieszkaniach poszczególne strefy można oddzielić wizualnie, na przykład innym kolorem, lampą, dywanem, czy też po prostu szafką. 

Zawsze czyste ściany?

Biały kolor w aranżacji wnętrz to hit ostatnich lat i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał się zmienić. Nic również nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go w aranżacji przedpokoju, gdzie jak wiadomo najłatwiej o zabrudzenia. Nawet jednak jeśli mamy w domu niesfornego czworonoga, który lubi po przyjściu ze spaceru otrzepać się z błota, to nic straconego. Obecnie w sklepach można kupić nie tylko tapety zmywalne, ale także farby, które dodatkowo pięknie kryją ściany (akrylowa, lateksowa).

Otwarta kuchnia

Kuchnia otwarta na salon to doskonałe rozwiązanie w przypadku – zwłaszcza małego – mieszkania. W ten sposób zyskujemy dużo miejsca, a strefę kuchni od strefy salonu można oddzielić na przykład stołem jadalnianym, barkiem lub wyspą kuchenną. Dwie przestrzenie można także odseparować za pomocą różnych materiałów do wykańczania podłóg, jednak w przypadku niewielkich metraży niepotrzebnie w ten sposób zmniejszymy optycznie pomieszczenie.

Prysznic bez brodzika

Brodzik z odpływem liniowym to nowoczesny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni łazienki. Jednak to nie jedyny atut takiego rozwiązania. Znajduje on zastosowanie zwłaszcza w przypadku osób niepełnosprawnych i starszych, które mogą mieć trudność z wchodzeniem do tradycyjnego brodzika. Zastosowanie kafli antypoślizgowych sprawi, że będziemy mogli być spokojni o bezpieczeństwo. 

Podział mieszkania na strefy

Przechowywanie w małym mieszkaniu

Właściciele małego mieszkania mogą sądzić, że na niewielkiej przestrzeni powinny się znaleźć nieduże meble. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie zadbamy o dostateczną ilość miejsca do przechowywania, może się okazać, że nasze – skądinąd urocze – mebelki będą przez cały czas składowiskiem rzeczy, których nie ma gdzie schować. Małe mieszkanie będzie się wówczas wydawać jeszcze mniejsze (a do tego nieestetyczne). Nie trzeba bać się wysokich do sufitu, zabudowanych szaf, zwłaszcza w jasnych kolorach i bez uchwytów. Zmieścimy w nich wszystkie swoje rzeczy, a dzięki temu przestrzeń, w której będziemy przebywać na co dzień, będzie miała szansę być uporządkowana i wolna od zbędnych przedmiotów. 

Jak funkcjonalnie ustawić szafki w kuchni?

Za najbardziej funkcjonalne ustawienie szafek w kuchni uznaje się takie, które przypomina kształtem literę U. Ponadto, urządzając kuchnię, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, dzięki której gotowanie będzie prawdziwą przyjemnością. Na czym polega ta zasada? W kuchni mamy 3 główne strefy: strefę gotowania (piekarnik, kuchenka), zmywania (zlew, zmywarka) oraz przechowywania (lodówka, szafka z produktami spożywczymi). Zasada trójkąta roboczego mówi, by pomiędzy tymi trzema „wierzchołkami trójkąta” nie było większej odległości niż ta, jaką zdołamy pokonać w dwóch krokach. 

Przedpokój – wizytówka domu

Przed zaplanowaniem przedpokoju warto przejrzeć zdjęcia aranżacji dostępne w gazetach, czy też w sieci. Wybieramy te, które najbardziej nam się podobają. A teraz zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Czy goście, którzy do nas przyjdą, będą mieli gdzie odwiesić swoje płaszcze i kurtki? A może kilka wieszaków na ścianie, na których z pewnością zawisną okrycia wierzchnie domowników, to jednak za mało? Więcej informacji znajdziesz na https://www.dekoportal.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ