Jak urządzić łazienkę w stylu eklektycznym?

0
4911
Jak urządzić łazienkę w stylu eklektycznym?

Trochę dodatków na szafce, odrobina koloru na ścianach, w kącie ozdoba z wakacji, a na przeciwko kosz wiklinowy ze strychu babci. Szaleństwo I kontrolowany miszmasz, który napaja wnętrze ciepłem, urokiem i domową atmosferą. Łazienka, w której dzieje się wszystko I równie wszystko do siebie pasuje.

Styl eklektyczny to swoisty rodzaj worka, do którego wrzucamy wszystko to co nam się podoba, co jest swojskie i tożsame z naszymi upodobaniami lub hobby. Po wymieszaniu zawartości otrzymujemy harmonijną całość, która w swoim szaleństwie nadal jest spójna. Eksperci I krytycy porównują ów styl z rozbitą szybą, której kawałki wydają się być rozrzucone, a mimo to, ostatecznie dadzą się posklejać I stworzyć coś funkcjonalnego. Cóż, być może dlatego eklektyzm uznawany jest za uniwersalny i ponadczasowy. Swój trend i popularność zachowują od XIX wieku, a fani wnętrz “z duszą” z pewnością zainteresują się takim sposobem aranżacji. Jak więc połączyć szyk, umiar i elegancję z tak nietuzinkowym stylem?

Mieszaj epoki, mieszaj kolory, mieszaj style.

Tak, dokładnie – mieszaj, eksperymentuj, łącz elementy nieoczywiste i z pozoru skrajnie różnorodne. Prawda jest taka, że nie znajdziesz jednego, sztywnego szablonu, w który będziesz mógł się wkomponować. Bateria umywalkowa retro z nowoczesną, prostą wanną pod zabudowę? Gotycka rama lustra, na tle prostych, białych i nawiązujących do stylu skandynawskiego kafelek? Wszystkie chwyty są tu dozwolone, a jedną granicą, jest Twoja własna estetyka.

Pod mianem estetyki mamy na myśli bardzo indywidualny zmysł smaku i wnętrza. Dla jednych będzie to element prosty, dla drugich – trudny i wymagający popełniania błędów. Na szczęście styl eklektyczny je wybacza i pozwala na odrobinę fantazji – zwłaszcza wśród tych pierwszych, niepewnych projektów.

łazienkaStyl eklektyczny nie jest tożsamy z kiczem lub niekontrolowanym przepychem. Pod tym mianem kryje się różnorodna mieszanina stylów, które przenikają się i tworzą spójną całość. Marmurowe kafelki, połączone z mocnymi, turkusowymi ręcznikami? Stara szafka pod umywalkę, odnowiona na potrzeby wnętrza, stojąca przy kolorowej mozaice, którą widzieliśmy na wakacjach w Maroko? Wszystkie te kontrasty, które nie odpowiadają jednemu, konkretnemu stylowi, są właśnie idealnym obrazem eklektyzmu.

W przypadku łazienki najprościej jest wybrać bezpieczną kolorystykę – biel i czerń stworzy idealne tło do bardziej niezwykłych i oryginalnych dodatków. To na tym prostym tle możesz postawić wannę na ozdobnych nóżkach, poeksperymentować ze złotą baterią oraz ozdobić wnętrze w dywaniki, w prowansalskie, kobiece wzory. Niezwykle trafne okazać się mogą ozdobne świece, kontrastujące z mocnymi akcesoriami glamour. Łączenie skandynawskiej surowości z ciepłem rustykalnego stylu z pewnością docenia wielbiciele łazienek dużych, przestronnych, urządzanych w domach jednorodzinnych lub przestrzennych łazienkach.

Podczas urządzania swoich „czterech kątów”, z pewnością musisz wziąć pod uwagę wspominany styl. Gdy przeanalizujemy obecne trendy i zdamy sobie sprawę z przemijającej mody, uznamy, że eklektyzm jest niezwykle zbalansowany i ponadczasowy. Jeśli więc ciężko jest ci zdecydować się na jeden, określony styl – połącz kilka w jedną, spójną całość i ciesz się swoją oryginalną łazienką.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ