Jak zaplanować generalne porządki w domu?

0
8774
Jak zaplanować generalne porządki w domu

Sprzątanie to czynność, która tylko nielicznym przynosi prawdziwą przyjemność. Nie dziwi więc fakt, że większość z nas odkłada ten moment w nieskończoność i wymyśla milion wymówek. Jednak od czasu do czasu trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i „odgruzować” mieszkanie. Generalne porządki wcale nie muszą jednak przyprawiać o ból głowy, ale wiedzieć, jak się do nich odpowiednio przygotować. Jak zatem zaplanować wielkie sprzątanie i cieszyć się nienaganną czystością? Podpowiadamy.

Generalne porządki – podział na etapy

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się bałaganu i wyszorować wszystko na błysk, to sprzątanie warto podzielić na kilka etapów. Biorąc pod uwagę, że doprowadzenie samej łazienki do ładu to najczęściej kwestia kilku godzin, to bez sensu planować jeszcze w tym samym dniu porządkowanie salonu czy spiżarki. Pośpiech jest złym doradcą, a chcemy przecież dokładnie wysprzątać każdy kąt. Zatem jak nie wziąć na siebie zbyt dużo pracy? Przeznaczmy więc jeden dzień na generalne porządki tylko w jednym pomieszczeniu, np. za kuchnię zabierzmy się w piątek, a za łazienkę w sobotę, itd.

Generalne porządki w domu – podział obowiązków

Jak szybko i sprawnie posprzątać mieszkanie? Odpowiedź jest prosta – delegując obowiązki. Nie musimy wszystkiego robić samodzielnie, choć taki woli wielu z nas. Do porządków zachęćmy dzieciaki, które w ten sposób wyrobią sobie dobre nawyki. Nie muszą przecież od razu czyścić żyrandola czy myć okien. Wystarczy, że uporządkują swoje ubrania i zabawki, pozbędą się tych, których już nie używają, zetrą kurze czy umyją podłogę. Swojego współmałżonka też nie oszczędzajmy – w końcu też przyczynia się do powstawania bałaganu w mieszkaniu.

Generalne porządki w mieszkaniu – kompletowanie sprzętu

Znacznie łatwiej przyjdzie nam rozprawienie się z nieporządkiem, kiedy już na samym starcie skompletujemy sobie zestaw niezbędnych narzędzi do sprzątania. Na naszej liście nie może zabraknąć tak podstawowych akcesoriów jak: gumowe rękawice, ściereczki z mikrofibry, gąbki, szczotki do kurzu, szczotki z twardym włosiem czy mop. Można jednak skutecznie ułatwić sobie życie i sięgnąć po nowoczesne urządzenia, dzięki którym mycie, odkurzanie czy mycie okien zajmie nam dwukrotnie mniej czasu. Ciekawym rozwiązaniem okazują się takie gadżety jak odkurzacze wielofunkcyjne, roboty sprzątające czy myjki do mycia okien dostępne m.in. w ofercie karcher katowice, które mogą stać się długoterminową inwestycją we własną wygodę. W ten sposób  nie tylko szybciej posprzątamy dom, ale i unikniemy nadmiernego zmęczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ