Jakie lampy do łazienki? Co oznacza IP przy żarówkach?

0
2402

Oświetlenie łazienkowe powinno nie tylko pasować do aranżacji całego pomieszczenia, ale także być odporne na wilgoć. Dlatego do łazienki wybierajmy kinkiety, świetlówki i oprawy sufitowe oznaczone odpowiednim parametrem.

Co trzeba wiedzieć o oświetleniu do łazienki?

Zamontowane w łazience lampy ścienne lub sufitowe mają szczególne znaczenie. W wielu przypadkach jest to jedyne oświetlenie tego pomieszczenia. Okno w łazience wciąż jest rzadkością w mieszkaniach mieszczących się w blokach, zwłaszcza starej konstrukcji. Pozbawieni dostępu do naturalnego światła słonecznego, musimy kąpać się, szczotkować zęby i robić makijaż przy lampie.

Do tego dochodzi kwestia wilgoci. Ponieważ łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na wilgoć (para wodna, woda tryskające z prysznica i kranu) lampy powinny posiadać specjalne zabezpieczenia. Taki parametr oznacza się literkami IP oraz dwiema cyferkami. Pierwsza z cyferek określa klasę odporności na pyły i ciała stałe, a druga właśnie na wilgoć. W przypadku łazienek lampa musi posiadać oznaczenie IP44 lub więcej. Robiąc zakupy w sklepach z oświetleniem zwracajmy więc uwagę na dane techniczne lamp.

Oświetlenie sufitowe

Oświetlenie sufitowe

Źródło światła umieszczone na suficie to podstawa oświetlenia każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. W przypadku łazienki popularnością cieszy się oświetlenie podtynkowe w postaci subtelnych halogenów lub lamp LED. Do takich żarówek warto dobrać eleganckie oprawy pasujące stylem do aranżacji całej łazienki. Mogą być całkowicie płaskie lub lekko wystające ponad płaszczyznę sufitu. Obecnie modne są także oprawy nad tynkowe o cylindrycznej budowie, które świetnie wyglądają w minimalistycznych łazienkach.

Ciekawym pomysłem będą także reflektory świetlne z ruchomymi elementami, które można zamocować na suficie lub ścianie i wygodnie manipulować kątem i kierunkiem padania światła. Ich stylistyka świetnie sprawdzi się w łazienkach o loftowym charakterze. Oświetlenie łazienkowe to także podłużne świetlówki instalowane nad lub po bokach lustra. Dają bardzo dobre światło, przy którym łatwo jest się malować oraz golić.

Kinkiety łazienkowe

Kinkiety łazienkowe

Oświetlenie w łazience warto rozbudować o piękne, a zarazem praktyczne kinkiety łazienkowe (lampy ścienne). Duży wybór znajdziecie m.in. w tym sklepie: https://homelamp.pl/172-kinkiety-lazienkowe/. Instaluje się je na ścianie, a konstrukcja klosza może sprawić, że strumień światła będzie emitowany go górze, w dół, w bok lub centralnie. Dobrym rozwiązaniem będzie kinkiet łazienkowy ruchomy, który będziemy mogli przesuwać np. aby lepiej widzieć twarz podczas golenia czy makijażu.

Na koniec warto dodać, że wybierając oświetlenie łazienkowe trzeba zwracać uwagę nie tylko na cenę czy wygląd. Wybierajmy sklepy internetowe, które podają wszystkie istotne parametry techniczne lamp, w tym oczywiście klasę IP, a także rodzaj zamontowanej żarówki. Takie szczegółowe opisy oraz doskonałe oświetlanie łazienkowe znajdziecie w sklepie Homelamp pod adresem: https://homelamp.pl/161-oswietlenie-lazienkowe.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ