Kąpiel pełna czarów – jak uprzyjemnić maluchowi ten czas?

0
1255
Kąpiel

Niezależnie od tego, czy nasze dziecko jest na etapie fascynacji wodą, czy też odwrotnie: nie przepada za kąpielą, pewne jest, że musimy mieć w łazience odpowiednie zabawki, które umilą codzienne rytuały. Sprawią, że dziecko pokocha pluskanie w wannie, będą stymulować jego wyobraźnię, a kiedy trzeba, odwrócą na moment uwagę malucha. Kolorowe i ciekawe akcesoria zamienią każdą kąpiel w bajkową przygodę.

Czym kierować się przy wyborze?

W sklepach zabawki do kąpieli stanowią ogromną grupę produktów i rzeczywiście, na pierwszy rzut oka można się w tym wszystkim pogubić. Zacznijmy od wieku dziecka – pozwoli nam to na wstępną selekcję podczas zakupów.

  1. Dla najmłodszych

Niemowlakom polecane są przede wszystkim miękkie, gumowe książeczki z obrazkami. Nieprzemakalny materiał, z którego są wykonane, pozwala na błyskawiczne osuszenie zabawki po kąpieli. Dobrze sprawdzą się również wszelkiego rodzaju rybki i inne zwierzątka, które umieszcza się w wodzie. Dziecko podczas pluskania może obserwować kolorowe kształty, łapać je i ponownie puszczać. Będzie to świetna nauka chwytania i koordynacji.

Dobrym pomysłem są klasyczne, znane nam od lat gumowe kaczuszki i inne zwierzątka. Bardzo popularne są również kostki kąpielowe z obrazkami. Są barwne i lekkie, więc świetnie nadają się do zabawy dla naszych najmłodszych pociech. Zwróćmy koniecznie uwagę na materiał, z którego są wykonane, ponieważ absolutnie nie może być toksyczny.

Wiele zabawek jest wyposażonych w przyssawki, za pomocą których możemy umieścić je na ścianie albo na powierzchni wanny. Dobrze jest się w nie zaopatrzyć, ponieważ pozwolą nam w ciągu kilku sekund zamienić łazienkę w fascynującą krainę wodnych czarów.

  1. Dla trochę większych

Dla ciut starszych bobasów mamy… jeszcze większy wybór. Książeczki z obrazkami nadal będą świetnym rozwiązaniem, ponieważ nic tak nie stymuluje wyobraźni dziecka, jak historie pełne obrazków. Możemy rozejrzeć się również wśród nakręcanych zabawek – delfinki, rybki albo żabki puszczone po wodzie sprawią dziecku wiele radości.

Codzienny rytuał mycia skutecznie uprzyjemnią zabawki do kąpieli takie jak pływająca kuchnia albo zabawki na magnes. Kąpiące się z bobasem maleńkie garnki i patelnie pobudzą wyobraźnię i sprawią, że każdy wieczór będzie kolejnym fantastycznym przeżyciem. Zabawki na magnes można łączyć ze sobą, tworząc kolorowy korowód zwierzątek albo roślin.

  1. Bardziej kreatywnie

Ciekawym rozwiązaniem są puzzle do kąpieli. Wykonuje się je z piankowego tworzywa, a po zamoczeniu przykleja do kafli albo glazury, układając w ten sposób odpowiedni kształt. Zazwyczaj poleca się je dzieciom powyżej trzeciego roku życia, ale jak tylko nasza pociecha osiągnie odpowiedni wiek, warto zainwestować w tę zabawkę. Puzzle ćwiczą umysł, uczą cierpliwości i logicznego myślenia. Mogą stanowić wsparcie w nauce kolorów oraz w rozpoznawaniu zwierząt i roślin.

Jeżeli nasze dziecko jest muzykalne, możemy rozważyć zakup instrumentów do kąpieli. Poprawiają koordynację ruchową, rozwijają wyobraźnię i, co ważne, uczą dziecko koncentracji. Dostępna jest cała gama instrumentów jak gitarki, perkusje, cymbałki i trąbki. Nasz maluch może grać zarówno nad wodą, jak i pod jej powierzchnią, obserwując, jak zmienia się dźwięk podczas zabawy.

Chcąc zapewnić smykowi wyjątkową rozrywkę, dobrze jest rozejrzeć się również wśród bardziej złożonych zabawek. Należą do nich wszelkiego rodzaju aquaparki kąpielowe, lądowiska dla helikopterów, zamki i domki dla lalek, gry edukacyjne do kąpieli oraz zestawy lekkich, unoszących się na wodzie klocków.

Grunt, to bezpieczeństwo

Zanim zdecydujemy się na zakup nowej zabawki do kąpieli, powinniśmy sprawdzić, czy na pewno jest odpowiednia dla naszego maluszka. Na każdym opakowaniu producent umieszcza informację na temat sugerowanego wieku. Nie ignorujmy tych oznaczeń, ponieważ mają one zazwyczaj związek z tworzywem, z jakiego wykonana jest zabawka, ilością elementów i konstrukcją oraz stopniem skomplikowania. Zabawki dla starszych dzieci są często cięższe i wyposażone w drobniejsze części niż te przeznaczone dla najmłodszych.

Ważny jest także atest. Produkt powinien być wykonany z materiałów nietoksycznych. Dobrze zwrócić również uwagę na sposób czyszczenia – obecnie większość  zabawek nadaje się do mycia w zmywarce, co jest dużym ułatwieniem w dbaniu o higienę i zdrowie naszej pociechy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ