Kłódka ABUS – co powinieneś o niej wiedzieć?

0
1051

Kłódki są sprzętem, znanym od wieków – pierwsze znane egzemplarze pochodzą z okresu średniowiecza. Wydawać by się mogło, że zastosowanie tego przedmiotu obecnie jest już niewielkie. Wszak każde domostwo posiada dziś solidny zamek, a w wielu wypadkach również zabezpieczenia antywłamaniowe. Nie jest to do końca prawdą. Nowoczesne rozwiązania, takie jak kłódka ABUS, w dalszym ciągu znajdują swoje miejsce na rynku.

Kłódka – podstawowe informacje

Podstawowym zastosowaniem kłódki jest oczywiście zamykanie różnych przestrzeni. Przestrzeniami takimi może być zarówno pomieszczenie, jak i pojemnik. Spotyka się też kłódki stosowane jako swoiste zabezpieczenie – np. roweru czy motocykla (chociaż w tym wypadku częściej spotyka się już dzisiaj specjalistyczne rozwiązania, dedykowane tylko do tego celu). Nie można również zapomnieć o symbolicznym znaczeniu kłódki – w naszych miastach często można zobaczyć poręcze mostów, wprost uginające się pod ciężarem kłódek – symboli wiecznej miłości i oddania. Współcześnie nowoczesne urządzenia tego typu, takie jak na przykład kłódki ABUS, są niezwykle skomplikowanymi mechanizmami. Jednocześnie występuje wiele ich odmian – zależnie od zastosowań, do jakich są przeznaczone.

Rodzaje współczesnych kłódek

Istnieje wiele rozmaitych kryteriów, według których możemy podzielić dostępne na rynku kłódki. Najbardziej oczywistym jest materiał, z jakiego przedmiot ten jest wykonany. Przykładowo kłódka ABUS może być zrobiona z mosiądzu, aluminium lub stali. Bardzo często spotykane są też modele, wykonane z rozmaitych, połączonych ze sobą materiałów – może to zwiększać bezpieczeństwo i wygodę ich stosowania lub służyć jedynie celom dekoracyjnym. Wiele modeli, szczególnie tych przeznaczonych do zastosowań na zewnątrz pomieszczeń wykonuje się z materiałów nierdzewnych – przystosowana do tego kłódka ABUS może być przez wiele lat narażona na czynniki atmosferyczne.

Jak wspomniano wcześniej – kłódki służyć mogą różnym celom. W związku z powyższym różna może być również ich budowa i obsługa. Tradycyjne kłódki, służące do zamykania pomieszczeń gospodarczych są stosunkowo prostymi konstrukcjami. Na drugim końcu tak wyznaczonej skali mamy na przykład kłódki ABUS z zamkiem szyfrowym, umożliwiające zabezpieczenie nawet bardzo cennych przedmiotów.

Rozmaity jest też standard materiałów, z których wykonane są nowoczesne kłódki. W wielu wypadkach, do prostych zastosowań szczególnie, stosowane są surowce niezbyt wysokiej jakości. W najdroższych modelach stosowana jest specjalna stal o zwiększonej wytrzymałości, co pozawala na stosowanie ich do zabezpieczenia wartościowego mienia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ