Lampy Rattanowe Wiszące Boho. Rattan czy wiklina? Co wybrać?

0
659
Lampy Rattanowe Wiszące Boho. Rattan czy wiklina

Lampy Rattanowe – co to jest rattan i jak się je produkuje?

Wiele osób w aranżacji wnętrz stawia na naturalne materiały takie jak rattan. Coraz więcej osób upodobało sobie wnętrza w stylu boho, do których idealnie pasują lampy rattanowe dostępne w wielu polskich sklepach.  Pasują one świetnie jako nowoczesny (ale jednocześnie klasyczny) dodatek do sypialni jak i również salonu czy na taras. Jeśli klimat natury jest Ci bliski, to będzie to dobry wybór. W dzisiejszym artykule opowiemy Wam więcej o rattanie i co można z niego wyprodukować.

Rattan – co to za materiał?

Rattan jest rodzajem palmy pnącej, która z „zachowania” i wyglądu przypomina winorośl. Pochodzi on z lasów tropikalnych porastających Malezje, Chiny, Indonezje oraz Filipiny. To ostatnie Państwo jest jego największym eksporterem i duża część światowych dostaw pochodzi z tego regionu. Rattan łatwo rozpoznać po twardych, solidnych łodygach o średnicy do 5cm. Rattan w momencie zbierania jest cięty na części o długości do 30cm, a następnie w razie potrzeby producent zdziera jego kora i poddaje się go procesowi suszenia. Następnie podczas produkcji mebli pojedyncze elementy rattanu poddawane są obróbce termicznej. Cechą charakterystyczną rattanu jest to, że gdy potraktuje się go gorącą parą wodną staje się wyjątkowo plastyczny. Dzięki temu można z niego tworzyć rozmaite kształty, które po zastygnięciu tworzą twardą i silną konstrukcje.  Stąd każda lampa wisząca ma tak fantazyjny kształt. Dzięki wytrzymałości rattanu stał on się jednym z najpopularniejszych materiałów do tworzenia mebli.

Rattan właściwości

Nie ma wątpliwości, że jest to najpopularniejszy materiał do mebli, zarówno tych do wnętrz i mebli, które można postawić na tarasie. Ma właściwości plastyczne dzięki temu przybiera wiele niesamowitych kształtów. Jego jasnozłoty kolor rozjaśnia pomieszczenie lub otoczenie na zewnątrz i natychmiast wprowadza atmosferę tropikalnego raju. Jako materiał, rattan jest lekki i praktycznie wodoodporny (oczywiście jeśli odpowiednio się go konserwuje) Jest w stanie znieść  ekstremalne warunki wilgotności i temperatury oraz ma naturalną odporność na owady. W latach 90′ bardzo popularnym meblem był wiklinowy fotel, który praktycznie każdy miał na swoim tarasie. Wiklina jednak dość szybko zaczynała wyglądać jakby była stara i traciła swój początkowy czar.

Lampy rattanowe – z bambusa czy rattanu?

Lampy Rattanowe

Wiele osób sądzi, że bambus i rattan pochodzą z tej samej rośliny lub rodziny roślin. Nic bardziej mylnego, już na pierwszy rzut oka łatwo odróżnić oba materiały. Największa popularność bambusa przypada na czas pod koniec XIX wieku i na początek XXw. Był stosowany do tworzenia prostych mebli i akcesoriów domowego użytku. Bambus jest rośliną najszybciej rosnącą na świecie zatem nic dziwnego, że stał się tak bardzo popularny. W dzisiejszych czasach klosze do lamp tworzy się z obu materiałów. Bambus jest odchodzi trochę do lamusa i pierwsze skrzypce zaczyna grać rattan. Obecnie bardzo popularne stały się lampy boho, tworzone właśnie ze wspomnianego rattanu.

Lampy boho

O tym stylu wielu z nas słyszało wiele razy ale nie do końca wiemy czym jest sam styl boho. Sama nazwa pochodzi od francuskiego terminu la boheme i oznacza grupę wolnych artystów, którzy żyli w Paryżu, którzy po rewolucji francuskiej odrzucali ówczesny porządek świata. Swoje odmienność manifestowali w ubiorze, stylu bycia oraz również w wystroju wnętrz.  Trend ten cechuje się jedną prostą zasadą – brakiem zasad. Możesz w nim dowolne eksperymentować i łączyć ze sobą rzeczy pozornie nie pasujące do siebie. W lampach rattanowych dominują frędzle oraz elementy trawy egzotycznej, które ładnie powiewają na wietrze. Klimat jak możesz dzięki nim stworzyć, na myśl przywodzi tropikalną dżunglę, w której możesz odpocząć. Lampy z rattanu dodatkowo są bardzo odporne na warunki atmosferyczne dzięki czemu z powodzeniem możesz je używać na tarasie.

Lampy z rattanu – jak pielęgnować?

Jak wspomnieliśmy wcześniej rattan to materiał bardzo wytrzymały. Pamiętać należy jednak o prostych zasadach konserwacyjnych. Taka rattanowa lampa wisząca na tarasie powinna być raz na jakiś czas psyknięta środkiem impregnującym. W rozmaitych marketach budowalnych są dostępne takie środki, a ostatnio nawet typowo dedykowane rattanowi, dlatego warto je sprawdzić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ