Lampy wiszące – kilka porad przed zakupem

0
1124
Lampy wiszące

Lampy wiszące to zazwyczaj główne źródło oświetlenia w pomieszczeniach składających się na nasze gospodarstwo domowe. Stosujemy je zarówno w pomieszczeniach, w których śpimy, spędzamy czas wolny, a także w kuchni i łazience. Głównym zadaniem lamp wiszących jest emitowanie światła wystarczająco jasnego, by oświetlić wszystkie kąty w danym pomieszczeniu. Często, lampy wiszące nie są w stanie sprostać temu zadaniu – dlatego stosuje się uzupełniające oświetlenie punktowe. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę w czasie kupowania lamp wiszących, jakie rodzaje tym urządzeń spotkamy oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Lampki jednopunktowe czy wielopunktowe – czyli o wyborze lampy wiszącej

Jaki rodzaj lampy wiszącej wybrać? Do wyboru mamy kilka podstawowych rodzajów, wśród których możemy swobodnie przebierać. Warto podkreślić w tym miejscu, że przystępując do wyboru warto wziąć pod uwagę zarówno czynniki praktyczne, jak i estetyczne.

Lampa wisząca powinna posiadać taką konstrukcję, która pozwoli dotrzeć światłu do wszystkich pożądanych zakamarków. Z drugiej strony, lampa powinna też odpowiadać naszym preferencjom estetycznym. Dobrze, jeśli będzie stylistycznie dopasowana do wyglądu danego pomieszczenia, dopełniając jego aranżacji lub stanowiąc jego estetyczne „domknięcie”.

Do wyboru mamy więc przede wszystkim lampy jednopunktowe lub wielopunktowe. Jak sama nazwa wskazuje, lampy takie różnią się ilością punktów emitujących światło. W przypadku lamp jednopunktowych – najlepszym rozwiązaniem jest wybór tych, które dobrze rozpraszają światło żarówki. W przypadku lamp wielopunktowych możemy sięgnąć po te pozwalające na regulację kierunku padania światła. Dzięki temu będziemy mogli „doświetlić” te miejsca w pokoju, które tego wymagają – biurko, blat stołu, stolik, ławę lub dowolny inny punkt.

W oba opisane typy lamp wiszących możesz zaopatrzyć się na stronie: https://sklep.zielonafabryka.pl/.

Styl, nastrój i aranżacja – czyli jak wybrać lampę piękną, a nie tylko praktyczną

Lampy sufitowe powinny być nie tylko praktyczne, ale również – dobrze się prezentować. Najczęściej, lampy wybieramy na końcu aranżacji całego pomieszczenia – gdy jego ściany zostały już pomalowane, a cała przestrzeń umeblowana. O wiele łatwiej jest dobrać lampę i abażur do reszty wystroju pomieszczenia niż na odwrót.

Wśród lamp wiszących znajdziemy przede wszystkim jasne, delikatne barwy. Z uwagi na praktyczne funkcje, lampy te nie występują w zbyt wielu intensywnych barwach. Największą popularność w ciągu ostatnich lat zyskały lampy wykonane w stylu nowoczesnym: minimalistycznym, loftowym, industrialnym lub eleganckim. Lampy tego typu cechują się prostą konstrukcją oraz niewielką ilością zdobień. Często, ich kształt nawiązuje do tradycyjnych trendów, które zostały odpowiednio uproszczone lub urozmaicone.

Wśród szczególnie chętnie stosowanych materiałów, wymienić należy metal, szkło oraz papier. Lampy wiszące wykonane z tych materiałów są eleganckie i proste zarazem – nie epatują nadmierną ilością kolorów lub zdobień. Siła ich oddziaływania wynika właśnie z połączenia „surowych” materiałów ze schludną, prostą konstrukcją. Lampy tego typu stosowane są nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w budynkach pracowniczych oraz tych użyteczności publicznej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ