Meble woskowane – eleganckie i trwałe

0
1115
Meble woskowane

Woskowanie mebli jest jedną z najstarszych metod impregnowania drewna. Sprzęty wykonane z drewna charakteryzują się wyjątkową trwałością i elegancją, są zazwyczaj niezastąpionym elementem każdej aranżacji. Meble woskowane znacznie dłużej utrzymują swoją urodę, są również mniej podatne na działanie szkodliwych czynników z otoczenia.

Meble woskowane – na czym polega takie wykończenie?

Pokrywanie drewna naturalnym woskiem pszczelim to sposób zabezpieczania drewnianych mebli znany od wielu lat. Jest on również stosowany powszechnie obecnie. Meble woskowane są zabezpieczone przed wilgocią, powstawaniem uszkodzeniem i nadmiernym osadzaniem się kurzu. Woskowanie nadaje aksamitny i wyjątkowo szlachetny połysk, jest on delikatniejszy niż w przypadku pokrywania drewna lakierem. Rysunek słojów i kolor drewna są naturalnie podkreślone, dzięki temu jest ono wyjątkową ozdobą każdej aranżacji. Z meblami woskowanymi dobrze łączą się inne naturalne materiały, tkaniny, kamień i szklane przedmioty. Kosmetyka takich mebli polega na zastosowaniu specjalnych preparatów, np. mleczka z zawartością wosku, które trzeba wetrzeć w drewno.

Proces woskowania i rodzaje wosków

Woskowanie wymaga dużo cierpliwości i dokładności, wosk jest materiałem uniwersalnym, można go nakładać na drewno, które było wcześniej olejowane. Z kolei meble woskowane nie mogą być już pokrywane innymi środkami i substancjami. Na drewno można stosować różne rodzaje wosków, mogą to być:

– woski kolorowe, zawierają niewielką ilość barwnika, nie zmieniają zabarwienia drewna, ale wyraźnie podkreślają rysunek słojów,

– woski bezbarwne nadają jedynie subtelny połysk meblom woskowanym, poza tym delikatnie nawilżają drewno, jest ono mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci,

– woski barwiące, mają w składzie większą ilość barwnika, ich zadaniem jest barwienie drewna, ale wymaga to sporych umiejętności, ponieważ równomierna koloryzacja nie jest prostym zadaniem,

– woski wybielające wyraźnie rozjaśniają powierzchnię, najlepiej sprawdzają się na jasnych odcieniach mebli, ale służą również do postarzania drewna.

Pielęgnowanie i odświeżanie mebli woskowych polegają na użyciu kremów woskowych, które mają o wiele rzadszą konsystencję niż wosk i nie są trudne do nakładania. Jeśli na powierzchni mebli woskowanych występują jakieś uszkodzenia, zarysowania i ubytki można skorzystać z pałeczek woskowych, mają one konsystencję plasteliny i występują w wielu kolorach. Dzięki temu można idealnie odrestaurować niewielkie i głębsze rysy na drewnianej powierzchni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ