Na co zwracać uwagę, kupując ekogroszek?

0
9989

Ekogroszek to popularny materiał opałowy, wykorzystywany zwłaszcza w nowoczesnych kotłach. Jest jednym z najbardziej cenionych źródeł ciepła ze względu na swoje doskonałe właściwości. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając go dla siebie?

Najwyższy poziom wartości opałowej

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wybór ekogroszku, jest jego wartość opałowa (inaczej kaloryczność). Jest to wartość, która mówi, ile energii zostanie uzyskane podczas spalania jednego kilograma ekogroszku. Innymi słowy, odpowiada za to, jak dobrze nagrzeje się piec – a za jego sprawą woda użytkowa albo woda do ogrzewania kaloryferów.

Im wyższa wartość opałowa, tym lepiej. Wówczas przy zużyciu mniejszej ilości paliwa będziesz mógł uzyskać więcej ciepła, co przełoży się na bardzo ekonomiczne spalanie. W przypadku najlepszych rodzajów węgla wartość ta sięga nawet 25 MJ/kg. Tak jest między innymi w przypadku TOP ekogroszku, który możesz znaleźć pod adresem top-ekogroszek.pl.

Jak najniższa zawartość popiołu, siarki i wilgoci

Kolejne trzy ważne cechy, na jakie trzeba zwrócić uwagę, to zawartość wilgoci, siarki i popiołu w ekogroszku. Każda z nich powinna być na jak najniższym poziomie, ponieważ obniżają one wartość opałową ekogroszku i sprawiają, że pozostaje po nim więcej niepalnych odpadów. Mogą przyczyniać się również do powstawania rdzy w kotle. Co więcej, zanieczyszczają środowisko.

Ekogroszek workowany Bytom plasuje się wśród najlepszych produktów opałowych między innymi ze względu na bardzo niskie zawartości popiołu, wilgoci i siarki. Dzięki temu po spaleniu tego ekogroszku nie pozostaje zbyt wiele odpadów niepalnych i nie jest konieczne bardzo częste sprzątanie kotła. Jest on także znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego niż na przykład klasyczny węgiel.

Spiekalność

Ostatnim parametrem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest spiekalność. Jest to czynnik wskazujący, jak łatwo poszczególne ziarna ulegają spiekaniu w większy koks. Im niższa jest wartość spiekalności, tym lepiej, ponieważ duże spieczone odłamki nie są dobrze palne i zaniżają wartość opałową ekogroszku.

Ekogroszek – frakcja węgla, która działa ekonomicznie i ekologicznie

Podsumowując, wybierając ekogroszek najwyższej jakości możesz liczyć na to, że będziesz uzyskiwał sporą ilość ciepła dla swojego domu lub wody użytkowej przy stosunkowo niewielkich kosztach. Ważna jest wysoka wydajność tego materiału opałowego. Dodatkowo, jego niewielki wpływ na urządzenie grzewcze sprawiają, że nie ponosisz kolejnych wydatków związanych z serwisem. Możesz także wybrać jak najbardziej ekologiczny ekogroszek, sprawiając, że emisja szkodliwych substancji do środowiska będzie minimalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ