Nie tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Co powinniśmy wozić w samochodzie?

0
829
Co powinniśmy wozić w samochodzie

Każdy kierowca zobowiązany jest prawem o ruchu drogowym do posiadania na wyposażeniu pojazdu gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Jako doświadczeni miłośnicy motoryzacji na pewno o tym wiemy. Prawda? Na gaśnicy i trójkącie jednak lista się nie kończy. Dobry kierowca powinien posiadać na wyposażeniu auta przybory i narzędzia oraz wyposażenie dodatkowe, pozwalające uratować się z wielu różnych sytuacji, które przydarzyć się mogą w trasie.

W razie wypadku

Apteczka

Apteczka zawierająca środki do dezynfekcji, nożyczki, gazy, plastry opatrunkowe, koc termiczny to wbrew pozorom zestaw, który niejednokrotnie pozwoli uratować nas, naszych pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego, przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

Żółta kamizelka odblaskowa

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, na pewno mieliście już okazję zdziwić się, jak wielu kierowców w widocznym miejscu pojazdu umieszczoną ma żółtą kamizelkę. Tak, to nie tylko luksus dbania o bezpieczeństwo w razie awarii, postoju lub innej sytuacji kryzysowej. To przede wszystkim wymóg prawny.

Wybijak do szyb

Nowoczesne pojazdy wyposażone są w bezpieczne szyby, które podczas ewentualnego zderzenia rozbijają się w drobne kawałeczki. Niestety, z różnych przyczyn nie zawsze się tak dzieje. Na tego typu awaryjne okazje dobrze mieć na wyposażeniu samochodu wybijak do szyb. Jeżeli po wypadku będziemy zmuszeni wydostać się z pojazdu, otworem, który do tej pory nie był do tego przeznaczony, to właśnie wybijak do szyb jest narzędziem, które uratuje nas z opresji.

Przecinak do pasów

Pasy bezpieczeństwa, jak i wiele innych modułów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, projektowane są z najwyższą dbałością, testowane wielokrotnie w teorii i w praktyce, mimo wszystko w nietypowych sytuacjach są w stanie się zablokować. Nie tylko są w stanie się zablokować zamki pasów bezpieczeństwa, ale cały pas może uniemożliwić nam w krytycznym momencie wydostanie się z pojazdu. Na takie okazje, bardzo rzadkie, ale mimo wszystko przydarzające się, warto posiadać w aucie pod ręką przecinak do pasów. Na szczęście na rynku dostępne są narzędzia łączące funkcje przecinaka, z wyżej już wspomnianym, wybijakiem do szyb.

Warto mieć pod ręką

Zestaw naprawczy do opon

Nieważne, czy jesteś miłośnikiem off-road, czy nie wyściubiasz swojego zderzaka poza granice miasta. Przy pomocy zestawu naprawczego będziesz w stanie poradzić sobie z dziurawą oponą bez konieczności wzywania pomocy drogowej lub czekania w kolejce do wulkanizatora.

Zapas oleju

W silniku spalinowym odpowiedni poziom oleju to jedna z najważniejszych pozycji z listy pozycji obsługi technicznej pojazdu, za którą odpowiedzialni jesteśmy jako kierowcy. W pojeździe mechanicznym wyposażonym w silnik spalinowy zawsze powinniśmy mieć ze sobą olej zgodny typem i rodzajem oleju, który znajduje się już w silniku. Nieodpowiedni poziom oleju w silniku może spowodować bardzo poważną awarię, a nawet zagrać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.

Pomocne akcesoria

Latarka LED

Jest noc, ciemno dookoła, jesteś na trasie bez świateł, tobie skończył się płyn do spryskiwaczy, a błoto rozmazuje się po przedniej szybie pojazdu. Co robisz? Prawdopodobnie stajesz w bezpiecznym, odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu postojowym, aby uzupełnić płyn celem kontynuowania bezpiecznej jazdy. Próbowałeś kiedyś uzupełnić płyn po ciemku? Nie dla każdego to taka prosta sprawa, więc nie zapomnij o wyposażeniu auta w latarkę. Fakt, wielu z nas ma latarkę w telefonie, ale ona nie jest wystarczająca. Dysponowanie latarką o dużej mocy pozwoli nam nie tylko poradzić sobie z problemem technicznym w nocy, ale dodatkowo zaznaczy naszą obecność, gdy po ciemku z różnych przyczyn zmuszeni będziemy poruszać się pieszo po jezdni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ