Ocieplenie domu – ile kosztuje i jakich materiałów najlepiej użyć?

0
2314
Ocieplenie domu - ile kosztuje i jakich materiałów najlepiej użyć?

Odpowiednia termoizolacja budynku jest jedną z kluczowych kwestii wpływających na komfort użytkowania i mieszkania w domu. Przekłada się to przede wszystkim na codzienne użytkowanie mieszkania, ale również na optymalizację kosztów ogrzewania. Ocieplenie domu to jednak spory wydatek, dlatego warto zapoznać się z szacunkowym kosztorysem i propozycją materiałów potrzebnych do jego wykonania.

Czym ocieplić dom?

Wybierając odpowiednie materiały budowlane do ocieplenia domu warto kierować się przede wszystkim kwestią dobrej izolacji, ale również szacunkowo niską ceną. Do ocieplania budynków zazwyczaj stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Oczywiście są przeciwnicy i zwolennicy zarówno jednego jak i drugiego materiału. Z praktycznego punktu widzenia wynika, że to styropian jest materiałem bardziej wytrzymałym i odpornym na działanie czynników zewnętrznych przy jednocześnie bardzo dobrej izolacji ciepła. Niewątpliwie zaletą tych materiałów jest ich niska cena, ale również możliwość samodzielnego montażu, co również zmniejsza koszty.

Jeśli zależy nam na oszczędnym ociepleniu domu, warto wybrać styropian. Przygotowując się do ocieplania domu, należy przede wszystkim zapoznać się z ofertą producentów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kompletnego systemu ocieplenia od jednego producenta, co będzie gwarantem idealnego dopasowania wszystkich elementów. Gdzie się zaopatrzyć? hurtowniastyropianu.pl to miejsce, w którym można przede wszystkim znaleźć szeroki asortyment materiałów potrzebnych do ocieplenia domu, ale również fachowe doradztwo.

Jaki jest koszt ocieplenia domu?

Cena ocieplenia budynku uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości i powierzchni ścian. Zaczynając szacować koszty, należy zacząć od poszukiwania odpowiedniej ekipy budowlanej. Ceny robocizny uzależnione jest przede wszystkim od regionu, w którym się znajdujemy. Niestety terytorialnie ceny oraz stawki prac remontowych różnią się. Przykładowo w województwie dolnośląskim średnia stawka za ocieplenie styropianem  wynosi od 40 do 50 zł, a w przypadku wyboru wełny mineralnej od 60 do 70 zł za m2.

Na koszt ocieplenia domu składają się koszty ekipy budowlanej oraz materiału potrzebnego do ocieplenia. Tak samo jak w przypadku robocizny, tak i materiału- ceny kształtują się różnorodnie. Na ich wpływ ma przede wszystkim wybór producenta, a także miejsca, w którym kupujemy towar. Warto więc przeanalizować oferty i zaopatrzyć się w hurtowni, która zawsze posiada towar w konkurencyjnych cenach. Szacując koszt na przykładzie 150 m² domu jednorodzinnego, należy wskazać, że ocieplenie styropianem wyniesie ok.18 000 – 20 000 złotych, a w przypadku wełny mineralnej 23 000- 26 000 złotych. Oczywiście do kosztów należy również doliczyć koszt zakupu kleju, kołków czy siatki. Zaletą wyboru styropianu jest jego łatwy montaż, który można również wykonać samodzielnie.

Możliwość uzyskania dofinansowania na ocieplenie domu

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dofinansowania ocieplenia domu. W 2018 roku Ministerstwo Środowiska wprowadziło Program Czyste Powietrze, który będzie realizowany aż do 2029 roku. Kwota dofinansowania może wynieść maksymalnie 53 tysiące, a przyznana wysokość uzależniona jest od dochodów uzyskiwanych w gospodarstwie. Program ten skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli budynków, które wymagają ocieplenia. Termomodernizacja dofinansowanie 2019 to świetne rozwiązanie, które pozwoli obniżyć koszty ocieplania budynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ