Płytki na ścianę do kuchni – porady praktyczne

0
820
Płytki na ścianę do kuchni

Kuchnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w całym domu. Codziennie poddawana jest intensywnej eksploatacji, a w czasie przyrządzania posiłków dla całej rodziny panują w niej specyficzne warunki. Co więcej, uznaje się, że urządzenie czy remont kuchni wiąże się z dużą inwestycją finansową. Właśnie dlatego zmiany w aranżacji kuchennej przestrzeni realizuje się niezwykle rzadko, nawet raz na kilkanaście lat. Nie ma więc wątpliwości, że inwestor nie może popełnić nawet najmniejszych błędów, a kuchnia musi być idealnie praktyczna, a jednocześnie estetyczna i zawsze modna. Na kuchennej podłodze oraz w strefie pomiędzy blatem a szafkami z reguły wykorzystuje się płytki. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak dobrać te najlepsze.

Strefa pomiędzy blatem a szafkami w kuchni

To właśnie przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi w kuchni jest narażona na działanie różnych czynników. Płytki ścienne do kuchni, które montuje się w tym miejscu, muszą być w pełni odporne na działanie wody, wilgoć, wysokie temperatury oraz intensywne zabrudzenia. Należy wybierać te, które wykazują najmniejszą nasiąkliwość, dzięki temu tłuszcz i inne zabrudzenia nie będą trwale uszkadzać płytek, na przykład poprzez ich odbarwianie czy powstawanie plam. To istotna cecha płytek, szczególnie jeśli uwzględnimy ich montaż tuż za kuchenką gazową czy płytą indukcyjną. Właśnie w tym miejsce ściana narażona jest na niekorzystne efekty realizowania codziennych kulinariów.

Płytki ścienne do kuchni a aspekt wizualny

Dzisiaj producenci oferują mnóstwo rodzajów płytek, które idealnie nadają się do montażu w kuchni. Można wybierać je wedle indywidualnego gustu, ale warto, by strefa pomiędzy blatem a szafkami pełniła nie tylko funkcję praktyczną, ale również tę dekoracyjną.

Idealnym wyborem będą klasyczne płytki z akcentem dekoracyjnym w postaci ozdobnej mozaiki. Płytki mogą imitować naturalny kamień szlachetny, mienić się drobinkami kwarcu albo komponować się w jeden, dekoracyjny motyw.

Coraz częściej kuchnie zaaranżowane są w aneksie połączonym z reprezentacyjnym salonem. Warto, by kuchenne wnętrze komponowało się z taką przestrzenią. Dzisiaj hitem jest styl minimalistyczny, skandynawski, a zgodnie z nim płytki kuchenne imitują białą cegłę. Oczywiście, wybór jest znacznie większy. Jeśli inwestor stawia na styl loftowy, może wybierać płytki imitujące kamień, starą cegłę, drewno albo surowy beton. W kuchniach w stylu retro doskonale sprawdzą się zaś płytki ceramiczne tworzone ręcznie.

Jeśli nie płytki, to co?

Okazuje się, że płytki ścienne w kuchni nie są jedyną opcją, by zabezpieczyć przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami. Coraz więcej inwestorów stawia na hartowane szkło dekoracyjne, panele laminowane, a nawet specjalne tapety o doskonałych właściwościach. Na ścianie można zamontować starą cegłę, jeśli ta zostanie potraktowana specjalnym impregnatem albo naturalne drewno, które może być poddawane renowacji. Wszystko zależy od pomysłu i potrzeb inwestora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ