Pora na kominek w domu

0
1947
Pora na kominek w domu

Kominki kojarzą się przeważnie z arystokratycznymi wnętrzami urządzonymi w nieco staroświeckim stylu. Owszem – są dość typowe w dworkach czy starszych, szlacheckich rezydencjach, ale obecnie bardzo często wykorzystywane są również w nowoczesnej aranżacji.

Kominek – czy warto się na niego zdecydować?

Z całą pewnością kominek nie jest wyborem dla każdego. Jest to obecnie bardziej dekoracja z funkcją grzewczą niż sposób na efektywne ogrzewanie wnętrza. Jeśli miałby okazać się jedynym sposobem ocieplania mieszkania, taki pomysł prawdopodobnie nie wypali. Jak najbardziej warto i można jednak wypróbować zalety kominka jako dodatkowego elementu z funkcją ogrzewania. Kominek w domu jest atrakcyjnym obiektem już ze względu na efekt pełgającego ognia, a można jeszcze poprawić jego wygląd dzięki dekoracyjnej obudowie, szlachetnemu wykończeniu i częstej konserwacji.

Gdzie umieścić kominek?

W większości domów kominek umieszcza się w jednym z głównych pomieszczeń – na przykład w salonie lub w jadalni. Dzięki temu dawanym przez niego ciepłem i wrażeniami wizualnymi może cieszyć się cała rodzina. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo, na co wpływa np. specjalnie dobrana obudowa kominków chroniąca użytkowników przed możliwością poparzenia. Kominek nie powinien stać w pobliżu łatwopalnych elementów, a dodatkową kwestię stanowi dbałość o sprawną wentylację i system odprowadzania spalin. Przeważnie razem z kominkiem montowany jest element, który pozwala bezpiecznie i estetycznie przechowywać opał. Dzięki temu wnętrze nie będzie zagracone i zaśmiecone, nawet przy intensywnym użytkowaniu kominka.

Dobry wybór w różnych wnętrzach

Nowoczesny kominek będzie pasował do każdego wnętrza, w wielu przypadkach wystarczy przeszukać ofertę pod kątem czegoś odpowiedniego. Wiele propozycji świetnie łączy się z najmodniejszymi aranżacjami, nawet jeśli ich styl odwołuje się raczej do klasyki. Jeśli trudno jest dobrać odpowiedni kominek, większość producentów oferuje możliwość wykonania go na zamówienie, uwzględniając wytyczne klienta co do rozmiaru, stylu, rodzaju obudowy itd. Oczywiście produkty wykonywane na zamówienie są droższe, ale ma się wtedy szansę na wyjątkową rzecz, inną od typowych dostępnych w sprzedaży seryjnej. W przypadku kominków może to mieć duże znaczenie – zwłaszcza dla miłośników oryginalnego wystroju wnętrz. Jednak nawet te możliwe do kupienia w „zwykłych” sklepach prezentują się bardzo ładnie, są przyjemne do użytkowania i konserwacji. W wielu modelach palenisko osłonięte jest szybą, co jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo i pozwala obserwować płomienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ