Poznaj różnice między różnymi standardami kabli HDMI

0
245
Poznaj różnice między różnymi standardami kabli HDMI

Każda osoba, która decyduje się na zakup nowego ekranu, w pewnym momencie stanie przed koniecznością wyboru kabla HDMI. Rynek jest wręcz przepełniony różnymi modelami, dzięki czemu dokonanie ostatecznego wyboru okazuje się ogromnym wyzwaniem. Postaramy się dokładnie określić różnice między standardami kabli HDMI.

HDMI 1.4  – najpopularniejszy wybór wśród klientów

Kable HDMI standard 1.4 to prawdopodobnie najpopularniejszy wybór dostępny na rynku. Zapewnia satysfakcjonującą jakość w przystępnej cenie, która średnio wynosi 100 zł. Przewody tego rodzaju można nabyć w różnych długościach, jednak należy pamiętać, że przepustowość tego standardu wynosi 10 Gb/s przy taktowaniu 340 MHz, przez co najlepszy sygnał będzie w stanie gwarantować na odległość maksymalnie 2/3 m. Jeżeli jednak nie masz ogromnych wymagań oraz nie planujesz korzystać z odbiorników o rozdzielczości 4K, to ten rodzaj przewodów będzie jak najbardziej odpowiedni.

HDMI 2.0  – rozwiązanie dla bardziej wymagających

Kable HDMI standard 2.0 to wybór dla osób, które wymagają od obrazu czegoś więcej. Przepustowość tego standardu wynosi 18 Gb/s przy taktowaniu 600 MHz. Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości w odpowiedniej cenie, to HDMI 2.0 będzie swoistym strzałem w dziesiątkę. Oczywiście musisz przygotować się na nieco większy koszt (kilkaset zł), aniżeli ma to miejsce w przypadku standardu 1.4, jednak możemy zagwarantować, że na pewno nie pożałujesz wyboru.

HDMI 2.1 – najwyższa jakość na rynku

Na końcu przedstawimy najaktualniejszy standard, który swoją premierę miał w 2017. Kable HDMI standard 2.1 to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników. Przewody te powstały przed pojawieniem się na rynku konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Oba urządzenia w pełni wykorzystują potencjał tych przewodów, ponieważ mówimy tutaj o obrazie w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Za wyżej wspomnianą  technologię dalej przyjdzie nam zapłacić duże kwoty pieniędzy, jednak z biegiem czasu koszty powinny systematycznie rosnąć.

Na który standard należy się zdecydować?

Nie da się w prosty sposób odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników, jednak tym najważniejszym jest odległość urządzenia nadającego od odbiornika. Im wykorzystany przewód jest dłuższy, tym większe ryzyko utraty jakości sygnału. Większość klientów decyduje się jednak na bezpieczne rozwiązanie w postaci kabli 2-metrowych, gdzie utrat sygnału zwyczajnie nie da się zauważyć. Przyjmuje się, że im większy standard przewodu, tym jego działanie na dłuższych odległościach jest lepsze.

Jeżeli chcesz zdecydować się na zakup sprawdzonych przewodów od zaufanych producentów, postaw swój wybór na Ihaa. W swoim bogatym asortymencie skupiają artykuły najwyżej jakości! Zainteresuj się ofertą specjalistów w swojej dziedzinie! Jeżeli po przeczytaniu powyższego artykułu nurtują Cię jakiekolwiek pytania, skontaktuj się ze specjalistami Ihaa, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości związane z ich asortymentem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ