Projekty nowoczesnych domów – co je charakteryzuje?

0
1597
Projekty nowoczesnych domów – co je charakteryzuje

Jak w każdej dziedzinie projektowania, także w architekturze trendy ulegają zmianom i dostosowują się do dostępnych technologii i oczekiwań inwestorów. Od współczesnych domów oczekuje się nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale także funkcjonalności i energooszczędności. Przedstawiamy garść informacji przydatnych w wyborze optymalnego projektu nowoczesnego domu.

Olśniewający minimalizm

Projekty nowoczesnych domów często cechują się dość prostą bryłą, jednak są imponująco wykończone – ogromne przeszklenia, połączenie drewna i kamienia to tylko niektóre przykłady. To, co widać na pierwszy rzut oka, to często występująca surowość materiałów – obecnie odchodzi się od charakterystycznych dla lat 90. skomplikowanych budynków czy próby naśladowania pałaców – współczesne luksusowe domy to często zbliżone do sześcianu bryły, często z płaskim dachem, na którym czasami dodatkowo umieszczony jest taras. Oprócz tego widoczna jest tendencja do dużych, otwartych przestrzeni – często kuchnia oddzielona jest od salonu lub jadalni jedynie niską ścianką z blatem, co wprowadza poczucie większej swobody i pozwala domownikom na lepszą komunikację. Takie rozwiązania ułatwiają też poruszanie się po domu osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Projekty nowoczesnych domów a energooszczędność

Priorytetem wielu osób planujących budowę własnego domu jest jego energooszczędność. Co do zasady współczesne domy są zaprojektowane tak, by były jak najbardziej wydajne energetycznie. Oprócz tego często stosowanym rozwiązaniem jest montaż paneli słonecznych, co na dłuższą metę korzystnie wpływa na obniżenie domowych rachunków za energię. W wielu wypadkach możliwe jest nawet takie zaprojektowanie budynku, by był domem pasywnym – zapotrzebowanie energetyczne na ogrzanie takiego budynku może być w skali roku nawet około 10 razy niższe, niż w przypadku budynku wzniesionego z użyciem konwencjonalnych metod.

Nowoczesne projekty domów nie tylko do miasta

Miasto, masa, maszyna – te hasła futuryzmu są już raczej nieaktualne. Również modernizm, przy całym swoim zachłyśnięciu nowoczesnością i miastem był stylem pasującym raczej do zabudowy miejskiej niż do stawiania domu na odludziu. Tym, co charakteryzuje wiele projektów nowoczesnych domów jest ich uniwersalność – przeszklone, często wręcz lustrzane, a do tego niskie bryły wyglądają imponująco w mieście, jednak dobrze sprawdzają się także z dala od miejskiego zgiełku. Jest wiele przykładów zastosowania takich rozwiązań przy stawianiu domów w górach lub nad morzem, a zarówno ich kształt, jak i optyczna lekkość, jaką się charakteryzują sprawiają, że nie dominują nad krajobrazem, stając się raczej jego częścią niż obcym elementem. Sprawia to, że nawet osoby będące przywiązane do najnowszych technologii i współczesnego wzornictwa mogą cieszyć się nowinkami technologicznymi, a gdy najdzie je ochota – wyjść z domu i na chwilę odciąć się od cyfrowego świata.

Ile kosztują projekty nowoczesnych domów?

Cena projektu domu zależy od metrażu i technologii, jakie zostały uwzględnione. Oprócz tego występuje ogromna różnica między ceną projektu gotowego a wykonanego indywidualnie – może być nawet dwukrotna. Przyjmuje się, że cena indywidualnego projektu domu powinna wynosić 3-8% wartości całej inwestycji. Dlatego planując budowę domu warto najpierw zapoznać się z gotowymi projektami np. tutaj: https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html, a dopiero gdy okaże się, że nie ma pasującego nam projektu – lub że mamy nietypowe oczekiwania – zwrócić się do architekta, by wykonał dla nas nowy projekt.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ