Schody drewniane do domu – ponadczasowy wybór

0
13615

Przy planowaniu klatki schodowej w domu jednorodzinnym, musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich materiałów na schody. Schody wewnętrzne powinny być wytrzymałe, trwałe, a także estetyczne. W tej roli idealnie sprawdza się drewno. Co warto wiedzieć o schodach drewnianych przed ich zamówieniem?

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na gotowy projekt domu jednorodzinnego, czy też zależy nam na zamówieniu go w biurze architektonicznym, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na schody. Już na tym etapie planuje się ich wygląd i to właśnie wtedy warto podjąć decyzję, jaki ich typ zastosować w naszym przyszłym domu.

Projekt schodów drewnianych

Gdy w projekcie budowlanym znajdują się schody wewnętrzne betonowe, wtedy możemy najczęściej bez trudu zastąpić ich drewnianymi. Oczywiście, możemy wykonać schody w całości z drewna albo obudować schody betonowe drewnem. Jeśli będziemy chcieli, aby w domu pojawiły się schody wykonane w całości z drewna, bez podbudowy betonowej, będziemy musieli udać się do firmy zajmującej się ich realizacją. Sprawdzonym wykonawcą tego rodzaju schodów jest warszawska firma Schody Stalmar. Pracownik firmy przyjedzie na miejsce i wykona pomiary, aby firma mogła przygotować projekt.

Projektu nie potrzebujemy tylko w sytuacji, gdy chcemy zakupić schody modułowe. Są to schody uniwersalne, które układane są z powtarzalnych elementów i można dostosować je do wysokości pomieszczenia. Są również najtańsze, ale nie odpowiadają każdemu pod względem estetyki.

Najczęściej wybierane formy schodów drewnianych:

  • schody policzkowe – efektownie wyglądające schody o solidnej konstrukcji, trzon schodów stanowią dwie belki policzkowe, które dają spodnie podparcie dla stopni
  • schody siodłowe – stopnie podtrzymywane są po bokach przez belki, stopnie wchodzą wtedy w belki
  • schody wspornikowe – dają wrażenie stopni wychodzących ze ściany, wymagają odpowiedniej konstrukcji, która jest dość droga w wykonaniu, ale wyglądają bardzo oryginalnie
  • schody dywanowe – nie posiadają policzków, stopnie montowane są do elementów nośnych, nowoczesna konstrukcja, która wygląda jak rozłożony dywan

Powyższe schody mogą być też wykonane w różnych wariantach w zależności od liczby zakrętów. Schody proste, czyli jednobiegowe używane są wtedy, gdy na piętro wchodzimy bez zmiany kierunku. Są najprostsze w wykonaniu i najtańsze. Schody wewnętrzne zabiegowe mogą mieć kształt litery L albo U w zależności od liczby „zakrętów”. Stopnie schodów zabiegowych mogą być też rozłożone jak wachlarz przy zmianie kierunku biegu. Trzecia propozycja to schody kręcone – najlepsze w miejscach, w których nie mamy zbyt dużo przestrzeni do wykorzystania.

Jakie drewno na schody wewnętrzne wybrać?

Na koniec warto także wspomnieć o różnych rodzajach drewna używanego na konstrukcje schodów wewnętrznych. Drewno to musi być wytrzymałe, trwałe i odporne na uszkodzenia.

Wśród gatunków rodzimych najczęściej używane są dąb oraz jesion. Jest to drewno dość drogie, ale wytrzymałe i powinno służyć przez długie lata. Gdy wykonawcy chodzi przede wszystkim o niższe koszty, można zastosować drewno gatunków iglastych, na przykład świerk. Najdroższe są schody wewnętrzne wykonane z drewna gatunków egzotycznych, na przykład takich jak teak, merbau, jatoba.

[Głosów:9    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ